'5 yıldızlı' caretta katliamına ceza yağdı!

'5 yıldızlı' caretta katliamına ceza yağdı!

Etraf ve Şehircilik Bakanlığı, Antalya Belek'te, yumurtadan çıkan 62 yavru deniz kaplumbağasının kumsala konulan ahşap yürüme bandının altında kaldığı ve 71'inin de canlı olarak kurtarıldığı hadisede,

Alınan bilgiye göre, Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un direktifiyle Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, Antalya'da can veren deniz kaplumbağalarıyla alakalı bir takım görevlendirdi. Bölgede çalışmalarını bitiren takım, bir otelin kumsalındaki yürüme bandı altında 62 yavru deniz kaplumbağasının yaşamını kaybettiğini tanımlarken, başka bir otelin yürüme bandı altında 71 yavru deniz kaplumbağasının yaşadığını tespit etti.

AHŞAP BARİYERLER OLUŞTURULACAK

Bunun üzerine can veren caretta carettalar için soruşturma başlatan Etraf ve Şehircilik Bakanlığı, Serik Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Bakanlık, biyolojik spektruma hasar verdiği gerekçesiyle iki otele, 2872 sayılı Etraf Yasayı gereğince toplam 482 bin 790 TL yönetimsel ceza uyguladı.

: İlginize Sürükleyebilir 'En çok gelişen ikinci ülke Türkiye, bu ulusun önünü kesemezsiniz'81 ile yeni genelge sevk edildi! İşyeri / patron isteyebilecekBir tık yaşamını kararttı... Ünlü profesör yaşamının şokunu yaşadı

Ayrıca bakanlık, bu cins vakaların tekerrür yaşanmaması ve yavru caretta carettaların yaşam alanlarının insan etkeni sebebiyle olumsuz etkilenmemesi için tüm kaplumbağa faize kumsallarında insan baskısını ortadan kaldırmak emeliyle denizle kıyı arasındaki takribî 40 ile 60 metrelik kumsal alanları ahşap bariyerlerle ayırarak faize bandı oluşturacak. Çalışmayla yavru deniz kaplumbağalarının insan etkeninden olumsuz etkilenmemesi hedefleniyor.

5 yıldızlı caretta katliamına ceza yağdı

TEDBİRLER ALINDI

Bakanlık tarafından, otel şirketlerinin kumu üzüntüye, yerini değiştirme gibi yuvalara hasar verecek faaliyetlerinin önüne geçmek, şemsiye, şezlong gibi malzeme ve yapılarla aynı zamanda yuvalama alanlarının işgalini önlemek ve vasıtalarla kumsallara girişleri yasaklamak ismine ihtar tabelalarıyla bariyerler yapılıp bu cins olumsuz faaliyetlerin önüne büyük oranda geçildiği belirtildi.

5 yıldızlı caretta katliamına ceza yağdı

Caretta sahilinde '5 yıldızlı' katliamdaha fazla video için