50 günde 2.1 milyon lira ceza kesti! Gözler Fahri Trafik Müfettişleri'ne çevrildi

50 günde 2.1 milyon lira ceza kesti! Gözler Fahri Trafik Müfettişleri'ne çevrildi

Yoldan geçen herkese ceza yazmış! İki günde 2 milyon 186 bin lira ceza kesen erişmen müfettiş münakaşa mevzusu oldu… Trabzon’da çalıştığı dükkanının önündeki yoldan geçen vasıtaların fobili…

Kamuoyunda zaman zaman münakaşa mevzusu olan Fahri Trafik Müfettişleri FTM ile alakalı son haber Trabzon’dan geldi.

Akçaabat ilçesinde Karadeniz Sahil Yolu’nda emniyet şeridi ihlali bahanesiyle çok rakamda sürücüye kanunsuz ceza yazdığı tespit edilen gönüllü FTM B.T.’nin görevine, şikayetlerin ardından başlatılan analiz neticeyi son verildi.

50 GÜNDE 2 MİLYON 186 BİN LİRA CEZA!

Bir yıldır FTM olarak görev yapan B.T.’nin 50 günde bin 633 vasıta sürücüsüne 2 milyon 186 bin 587 lira ceza yazdığı belirtildi.
Kanunsuz ceza yazdığı tespit edildiği bahanesiyle görevine son verilen B.T.’nin, mayıs ayında bin 10, haziran ayını ilk 20 gününde ise 623 sürücüye, birey başı 1339 TL ceza yazdığı tespit edildi.

Zaman zaman münakaşa mevzusu olan 'fahri trafik müfettişliğini' Fahri Trafik Müfettişleri Derneği Genel Başkanı Avukat Sami Güleçyüz'le konuştuk.
Fahri müfettişlik uygulamasının 1997'den beri uygulandığını anımsatan Güleçyüz "Biz de devamlı suistimallere karşı abonelerimizi uyarıyoruz" dedi.
Zaman zaman Trabzon'daki vakaya benzer büyümelerin yaşandığını kabul eden Başkan Güleçyüz, 'makûs' misallerle sistemin baltalanmaması istedi."FTM OLMAK MİLLETVEKİLİ, BAKAN OLMAKTAN DAHA GÜÇ"

"FTM olmak için aranan koşullar milletvekili veya bakan olmak için aranan koşullardan daha ağırdır" diyen Güleçyüz şunları kaydoldu;

*İşin teftişi için dernek olarak bu mevzuda abonelerimizi devamlı uyarıyoruz. Gerçeğinde, FTM olmak için aranan koşullar milletvekili veya bakan olmak için aranan koşullardan daha ağırdır.

"SOSYAL İLİŞKİLERİ BİLE ARAŞTIRILIYOR"

*Bu bakımdan, şahsın yalnızca üniversite mezunu olması ve 40 yaş olgunluğuna eşirmiş olmasına kanaat etilmiyor, aynı zamanda en az 10 senelik sürücü belgesi sahibi olması ve son 5 sene içinde rastgele bir asli hatalı trafik kazasına da karışmamış olması gerekiyor. Bu da yetmiyor, ayrıca FTM olmak için başvuran şahısla alakalı olarak sosyal ilişkileri ve psikolojik meseleleri olup olmadığı bile araştırma mevzusu oluyor.

*Zati, görüleceği üzere, şu anda Türkiye genelinde görev yapan 33.000 üzerindeki FTM lerin bir çoğu kendi işinde son derece başarılı olmuş, cemiyette beğenilen sayılan ve tanınmış işadamı, akademisyen, hukukçu, emniyetçi, mülki yönetçiler gibi işler arasından seçilmektedir. Ama ne yazık ki, bu kadar sıkı koşullar altında verilen bu görevde bile zaman zaman bu kurallara uymayan bireyler az da olsa çıkabiliyor.

*Dernek olarak her zaman için görevini makûsa kullanan müfettişlere el sürükletilmesini ve onun yerine sırada görev bilave eden bireylerin görevlendirilmesini korunuyoruz.

“FTM’LERİN KURALLARI SÜRÜCÜLERDEN DAHA FAZLA”

FTM'lerin uyması gereken kuralların, sürücülerden çok daha fazla olduğunu belirten Başkan Güleryüz "Zira, cemiyete misal olması gereken ve bu iş için soyunmuş bireylerin her şeyden evvel en az ceza yazdıkları bireylerden çok daha fazla kurallara uymaları bilave edilir. Zati bir FTM seyir halindeyken trafik zabıtası tarafından yapılan hakimiyetlerde ehliyetini verdiği zaman o şahsın aynı zamanda bir FTM olduğu alakalı polis veya jandarmalar tarafından görülecektir. Aksine bir vaziyetin mevzubahisi olması halinde bu vaziyet, kural ihlali yapan FTM'nin mahçubiyetine yol açacaktır." diye konuştu."HER ZAMAN YANLIŞ ANLAŞILIYORUZ"

Fahri trafik müfettişlerinin kamuoyunda hep yanlış anlaşıldığını ve münakaşa mevzusu olduğunu belirten Güleçyüz "Yurttaşlarımız müfettişleri, 'sanki tüm emeli ceza yazmak olan sadist bireyler gibi idrak edip' yanlış tanıyorlar. Oysa ki, bizlerin emeli ceza yazmak değil, caydırıcı olmaktır. Sürücülerin her an için, kaldırımda bilave eden bir yayanın, arkadan gelen bir öbür sürücünün veya otobüsün içindeki bir yolcunun Fahri Trafik Müfettişi olabileceğini düşünerek kusur yapmamasını sağlamaktır reel emelimiz" görüşünü korundu.

"YURTTAŞ POLİSE DAHA KAVRAYIŞLI... GERÇEĞİNDE CUMHURİYET REJİMİ GİBİYİZ"

Sürücülerin resmi trafik polislerine, fahri müfettişlerden daha kavrayışlı davrandığını belirten Güleçyüz "Milletimiz sivil müfettişlerin cezalarını ise nedense sindiremiyor. Nasıl ki Cumhuriyet, cumhurun başka bir deyişle milletin kendi kendini idareme rejimi ise Fahri Trafik Müfettişliği uygulaması da milletin kendi kendini sorgulama kurumudur. Kendini idareyen ulus, kendini niçin sorgulamasın" diye konuştu.

TRAFİK KURALLARI İÇİN YENİ TEKLİFLER

Başkan Güleçyüz, dernek olarak uzun seneler üzerinde çalıştıkları 'yeni trafik kuralları' tekliflerini ise şu şekiyde sıraladı:

-Tahsil edilecek trafik cezaları belli bir oranı, trafik güvenliği eğitimine ufalasın.
-Trafik ihlallerini alışkanlık haline getiren bazı sürücülerin lüzumlu eğitime tabi yakalansın.
-Emniyet Şeridi ihlaline müteveccih cezaya ek olarak, toplu taşıma için ufalamış olan seçimli yola girme cezası da ilave edilsin.
-Park cezasının kapsamı genişletilmeli.
-Işıklı kavşaklarda ışık ihlali yapan yayalara da ceza uygulanmalı.
- Ambulans ve İtfaiye taşıtlarına trafikte ısrarla yol vermeyen sürücülere klasik cezanın ötesinde daha ağır para cezasının uygulanmalı.
– Büyük şehirlerde ve özellikle İstanbul’daki çekici terörüne son verilmeli. Bunun yerine daha ağır para cezası uygulanması getirilmeli.
- Olur olmaz yerlerde beliren 30 kilometre sürat hududu tabelaları uygulamasına son verilmeli. Sürücülere tuzak kurulmamalı. Bunun yerine fazla süratli gidenlere ağır ceza verilmeli.

NASIL FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞİ OLUNUR?

Mevcut mevzuata göre fahri trafik müfettişi olmak için şu özelliklerin taşınması gerekiyor:

-Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olmak
-En az kırk yaşında olmak
-En az akademi mezunu olmak
-En az on senelik sürücü belgesi sahibi olmak,
-Asli hatalı olarak vefatlı veya yaralamalı trafik kazasına sebebiyet vermemiş olmak
-Başvuru tarihinden geriye doğru toplam beş sene içerisinde, hakkında 100 ceza puanı uygulaması neticeyi sürücü belgesinin geri alınmamış olması,
-Kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak
-Taksirli kabahatler ve altta sayılan kabahatler dışında tecil edilmiş kararlar hariç olmak üzere, ağır mapus veya 6 aydan fazla mapus ya da bağışlamaya uğramış olsalar bile devletin kişiliğine karşı işlenen kabahatlere, zimmet, ihtiras, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık sahtecilik, inancı makûsa kullanma, dolaylı iflas gibi surat kızartıcı veya şeref ve itibarı kırıcı kabahatten veya istimal ve istihlak firariciliği hariç, firaricilik, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet gizemlerini sarihe vurma kabahatlerinden dolayı kararlı bulunmamak.

BAŞVURULAR VALİLİKLERE YAPILIYOR

Fahri Trafik Müfettişliği için zorunlu koşulları taşıyanlar istenen belgelerle birlikte bulunduğu şehrin valiliğine Fahri Trafik Müfettişliği için başvuruda bulunabiliyor.

Borsada kolay harekât ve düşük komite için tıklayın