50 yıl önce kaçırılmıştı... 'Guennol Yıldız Avcısı' için hukuk mücadelesi sürüyor

50 yıl önce kaçırılmıştı... 'Guennol Yıldız Avcısı' için hukuk mücadelesi sürüyor

Amerika Birleşik Devletleri’de 2017 senesinde Christie’s Müzayede Konutu’nde satışa sunulan ve 'Guennol Yıldız Avcısı' olarak öğrenilen mermer idol için sürdürülen hukuk çabası devam ediyor.…

Amerika Birleşik Devletleri’de 2017 senesinde Christie’s Müzayede Konutu’nde satışa sunulan 'Guennol Yıldız Avcısı' olarak öğrenilen mermer idolün Türkiye’deki arkeolojik kazılarda bulunduğu ve Amerika Birleşik Devletleri’ye kaçırıldığı iddiasıyla Christie’s Müzayede Konutu’ne açılan dava devam ediyor. İdolün geleceğini tanımlamaya müteveccih hukuk çabası ise Pazartesi günü Manhattan’daki Federal Bölge Duruşması’nde başladı. Davanın önümüzdeki günlerde sonuçlanması bekleniyor.

New York Times’da yer alan habere göre, 1960’larda Amerika Birleşik Devletleri’ye getirilen ve burada tenis yıldızı ve sanat koleksiyoncusu Alastair Bradley Martin ve eşi Edith'in sahip olduğu 'Guennol Yıldız Avcısı' olarak öğrenilen mermer bayan idolü, Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde Christie’s Müzayede Konutu tarafından 2017’de satışa sunuldu. Türk hükümetinden yetkililer, 6 bin senelik olduğu düşünülen idolün satışının durdurulmasını arz etti ve mermer idolün Türkiye’deki arkeolojik kazılarda bulunduğu ve Amerika Birleşik Devletleri’ye kaçırıldığı iddiasıyla Christie’s Müzayede Konutu’ne dava açtı. Türk hükümeti, davada ülkede bulunan daha önceki yapıtların geniş mülkiyetini öne süren 1906 Osmanlı Kararnamesi'ne atıf yaparak, yapıtın Türkiye’ye iade edilmesini arz etti.

DAVAYA KARŞIN İDOL SATIŞA SUNULDU

Davaya karşın sarih artırma Christie’s Müzayede Konutu’nde başladı ve idol, kimliği bilinmez bir müşteriye 14,4 milyon dolara satıldı. Ancak akdikeni, daha sonra satıştan geri çekildi. Guennol Yıldız Avcısı idolünün şu anda Christie’nin Rockefeller Plaza satış odası ve bürolarındaki bir kasada yakalandığı ifade edildi. İdolün geleceğini tanımlamak üzere hukuk çabası ise Pazartesi günü Manhattan’daki Federal Bölge Duruşması’nde başladı.
50 yıl önce kaçırılmıştı... Guennol Yıldız Avcısı için hukuk mücadelesi sürüyor
"STEİNHARDT, TÜRKİYE’NİN MÜLKİYET YASASINI HİÇE SAYDI"

Davada Türk hükümetinin avukatları, yapıtın kuşkulu bir orijine sahip olduğunu korunarak Christie’s Müzayede Konutu ve yapıtın satışını yapan Michael Steinhardt’ın Türkiye’nin 'mülkiyet yasasını hiçe sayarak' hareket ettiğini ifade etti. Savunma avukatları ise hükümetin bu kanuna göre yapıta sahip olduğunu 'ispatlayamayacağını' belirtti. Savunma avukatları ayrıca, Türk hükümetinin, bu yapıt hakkında müzayede konutu tarafından satışa çıkarılana kadar rastgele bir adım atmayarak bu yapıtı sahiplenme kaderini 'feda ettiğini' söyledi. Yargıç Alison Nathan tarafından idarenen mahkeme, Türk hükümetinin Amerika Birleşik Devletlerinden daha önceki yapıtları ve daha önceki yapıtları kurtarmak için devam eden gayretinin en yenisi olarak görülüyor.

TÜRK HÜKÜMETİ KAPSAMLI İSPATLAR SUNACAĞINI AÇIKLADI

Türk hükümeti, şahitlerinden biri olan Oxford Üniversitesi Arkeoloji Okulu'nda kıdemli araştırma misyonlusu olan Neil Brodie'nin, idolün netlikle Türkiye'de bulunduğuna müteveccih 'kapsamlı bilimsel ispatlar' sağlayacağını açıkladı ve idolün '1906 kararnamesi yürürlükteyken' Türkiye'den kazılarak ihraç edildiğini de göstereceğini duyurdu. Christie’s Müzayede Konutu ve Steinhardt, idolün nerede ve ne zaman bulunduğu, kazıldığı veya ihraç edildiğine dair doğrudan bir delili olmadığı için Türk hükümetinin 1906 kararnamesi uyarınca idolün sahipliğini ispatlayamayacağını ileri sürdü.
50 yıl önce kaçırılmıştı... Guennol Yıldız Avcısı için hukuk mücadelesi sürüyor
1993’TE LİDYA HAZİNESİ İADE EDİLMİŞTİ

Türk hükümetinin Amerika Birleşik Devletlerinden daha önceki yapıtları ve daha önceki yapıtları kurtarmak için devam eden gayretinde, 1993’te Metropolitan Sanat Müzesi, Batı Anadolu'da bir kraliyet olan Lidya Kraliyeti’nın Kroisos yarıyılından 200'den fazla altın, gümüş ve bronz objeyi kapsayan 'Lidya Definesi' olarak öğrenilen bir koleksiyonu iade etmeyi kabul etmişti. 2012’de ise Türk hükümeti, Los Angeles, New York ve Washington'daki müzelerden, Türkiye’deki arkeolojik alanlardan yağmalandığı ifade edilen düzinelerce yapıtı teslim etmelerini istemişti.