500 bin Rus tatil için kapıda

500 bin Rus tatil için kapıda

Rusya idaresinin 15 Nisan tarihinden bu yana Türkiye uçuşlarına koronavirüs mazeretli kısıtlama getirmesi hem Rus ulusunu hem de turizm sektörünü patlama noktasına getirdi. Rusya’daki turizmciler,…

Rus milleti için yaz tatilinde Türkiye’nin bırakılması olası olmayan destinasyon olduğunu dile getiren Rusya Turizmciler Birliği Başkan Yardımcısı Yuriy Barzikin, Türkiye’ye 21 Haziran tarihine kadar kısıtlama altında bulunan charter uçuşların temmuz başında başlamasını umutla beklediklerini dile getirdi.

Tertip Ettiği basın buluşmasında Turizmciler Birliği’nin görüşlerini ortaya koyan Barzikin, “Rusya’nın Türkiye’yi Temmuz başında charter uçuşlara açması için iki ehemmiyetli ve nesnel sebebi bulunuyor” dedi. Rus TASS haber ajansında yer alan habere göre Barzikin, “İlki Türkiye’nin salgınla zaferli çaba vermesi. Türkiye’de son bir haftadaki olay rakamı Dünya Sağlık Teşkilatı DSÖ ve Rusya’nın tanımladığı kriterlere uygun. İkinci ehemmiyetli neden Rusya’da 500 binin üzerinde şahıs, acenteler üzerinden satın aldıkları turları hakikatleştirilmeyi bekliyor. Bu vaziyet ciddi parasal mesullük getiriyor” ifadelerini kullandı.

ERKENE ÇEKİLMELİ

Rusya Tur Cerrahları Birliği ATOR Başkan Yardımcısı Dmitriy Gorin de Barzikin’e eş açıklamalarda bulundu. Yüz binlerce Rus yurttaşının Türkiye uçuşlarının açılmasını beklediğini anlatan Gorin, “Salgınla alakalı Türkiye’ye sevk edilecek Rus denetim kuruluyla alakalı bizim hükümetten net açıklama alamadık. Ancak biz Tur Cerrahları Birliği olarak yasağın uzatıldığı 21 Haziran tarihini beklemeden 13 Haziran’a kadar Türkiye kararının açıklanmasını bekliyoruz. Türkiye’ye uçuşların havayolu firmalarıyla tasarlanmasının da iki hafta sürebileceği dikkate alınmalı” dedi

ANTALYA’DA DÜŞÜK

Rusya’nın salgın dışında bir bahanesi yoksa koronavirüs istatistiklerini dikkate alarak kararını vermesi gerektiğini de dile getiren Gorin, “Hangi ülkenin erişime açılıp açılamayacağı muhakkak kriterlere bağlanmıştı. İlk kriter, laf konusu ülkede son iki haftada 100 binde 40 hadisenin geçilmemesi gerektiğini söylüyor. Türkiye, bu oranı tuttu. İkinci kriter, yeniden 14 günde günlük bulaş çoğalışının popülasyona göre yüzde 1 seviyelerinde olması. Türkiye değil, DSÖ verilerine göre de Türkiye’de 24 Mayıs- 6 Haziran tarihleri arasında Rusya’nın aradığı bu ikinci kriter yüzde -2. Uçuşların yoğun yapılacağı Antalya bölgesinde ise bu sayı çok daha düşük. Rusya’nın aradığı üçüncü kritere gelince. Son 4 günde virüs bulaşan şahıs rakamı bir araya gelerek bir evvelki 4 günün bulaş rakamına dağılınıyor. Çıkan neticenin yüzde 1’in altında olması gerek. Türkiye 0.92 oranla burada da aranan koşulu yerine getiriyor. Dolayısıyla uçuş yasağının devam etmesi için bahane yok” yorumunu yaptı.

MOSKOVA’DA GÖRÜŞME

İki ülke arasında Dışişleri Bakan Dayanakçıları seviyesinde görüşmeler de Moskova’da geçtiğimiz gün yapıldı. Temaslarda uçak seferlerinin yine başlatılması mevzusunun da ele alındığı kaydolundu. Rusya Dışişleri’nin görüşmeyle alakalı açıklamasında “Görüşmelerde, pandemi sebebiyle ülkelerimiz arasında durdurulan uçuşların vaziyet klasiğe dönünce yine başlatılmasının büyük ehemmiyet taşıdığı vurgulanmıştır” ifadesine yer verildi.

ZİYARET BEKLENİYOR

Rusya hükümetinde Başbakan Dayanakçısı Tatyana Golikova başkanlığındaki salgını sorgulama karargâhının, Türkiye’de alınan ihtiyatlarla alakalı vaziyeti yerinde araştırmak için kurul yollayacağı söylenmişti. Rus kurulun, hangi tarihler arasında Türkiye’de bulunacağı net olarak belirtilmemekle birlikte hafta sonuna kadar ziyaretin reelleşmesi bekleniyor. Rusya, geçen nisan ayı başlarında Türkiye’de koronavirüs salgınında olay rakamının çoğalışa geçmesi üzerine 15 Nisan-1 Mayıs arasında Türkiye’ye reelleştirilen uçuşlara ciddi kısıtlama getirmişti. Rusya hükümeti 1 Mayıs tarihinde ise Türkiye’ye uçuş yasağının 21 Haziran’a kadar uzatıldığını bülten etmişti. 

Amerika Birleşik Devletleri TÜRKİYE’YE SEYAHAT İHTAR SEVİYESİNİ DÜŞÜRDÜ

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, seyahat ihtar listesine aktüelledi. Yeni listede Türkiye’nin de ihtar kategorisi değiştirildi. Daha evvel “Dördüncü Seviye: Seyahat Etmeyin” kategorisinde yer alan Türkiye, yeni listede üçüncü seviyeye, başka bir deyişle “Seyahat Tasarılarınızı Gözden Geçirin” kategorisine alındı. Türkiye 26 Ağustos 2020 tarihli listede üçüncü seviyede yer alırken, geçtiğimiz nisan ayında koronavirüs olaylarının çoğalması üzerine dördüncü kategoriye alınmıştı. Aktüellenen listede dördüncü seviyeden üçüncü seviyeye alınanlar arasında Türkiye’nin yanı gizeme Fransa, Almanya, İspanya, Japonya, İtalya, Güney Kıbrıs, Azerbaycan, Kanada, Meksika gibi bazı ülkeler de yer aldı.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara