550 bin kişiye askerlik affı

550 bin kişiye askerlik affı

Bugüne kadar askerlik görevini yapmamış, bakaya, firari ve gizli olanlardan tanımlanan değeri ödeyeceklere bağışlama getirilecek. 550 bin bireye kıymetli yolu açılarak, haklarındaki harekâtların sonlandırılması

Ulusal Korunma Bakanlığı, askerlik görevi yapmayan, bakaya, yoklama firariyi ve gizli gidişatta olan takribî 550 bin şahsın faydalanması için bağışlama getiriyor.

MSB’nin hazırladığı kroki, AK Parti’nin kurduğu kurulda son biçimini alarak, Meclis’e verilecek safhaya getirildi. Verilen bilgiye göre, bugüne kadar askerlik görevini yapmamış, bakaya, firari ve gizli olanlardan tanımlanan değeri ödeyeceklere bağışlama getirilecek. Kıymetli fiyatları bunlar için ayrıca tanımlanacak. Mevcut kıymetli fiyatından daha fazla olacak yeni sayı, bakayada geçen zamanla irtibatlı olarak kademeli olarak tanımlanacak. 2022 seneyi kıymetli askerlik fiyatı 56 bin lira. Bu sayı, bağışlamadan faydalanacaklar için ayrıca tanımlanacak.

DÖVİZLİ ASKERLİK

Tertip Etme ayrıca dövizli askerlik bağışlamasını da kapsayacak. Yurtdışındaki Türk yurttaşlarından daha evvel müracaatları yarım kalan, fiyatın tamamını yatırmayan ve bu sebeple haklarını kaybeden 2 bin 100 bireye yeni hak tanınacak. İkinci kere dövizli askerlik müracaat hakkı olmayan bireyler de bağışlamadan faydalanacak.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, mayıs ayında, “Firari senesine göre değişen oranlarda bir sayı ilavesiyle askerliğini kıymetli yapmak isteyen gençlerimiz askerlik şubelerine müracaat etebilirler” demişti.