6 ay önce tutuklanmıştı, polis şüphe üzerine araştırınca ortaya çıktı! 'Gaipler' çetesi çökertildi

6 ay önce tutuklanmıştı, polis şüphe üzerine araştırınca ortaya çıktı! 'Gaipler' çetesi çökertildi

Bursa'da 6 ay evvel 'dolandırıcılık'tan hapsedilen M.A.B.'yı polis ekipleri kuşku üzerine araştırmaya devam etti. Soruşturma derinleşince M.A.B.'nin çete lideri olduğu belirlendi. Tapu ve kadastro…

Şehir Emniyet Müdürlüğü Firaricilik ve Organize Kabahatlerle Gayret Şubesi takımlarının 6 ay evvel Gemlik ilçesinde tertip ettiği dolandırıcılık işleminde nezaretine alınan kuşkululardan M.A.B., duruşmaca hapsedildi. Polis, kuşku üzerine M.A.B. hakkında araştırma yapmaya devam etti. Araştırmayı derinleştiren takımlar, M.A.B.'nin kabahat çetesinin elebaşı olduğunu belirledi.

GAİPLİK KARARI OLANLARIN MİRASINI ELE GEÇİRMİŞLER

M.A.B.'nin kurduğu çetenin azalarının tapu ve kadastro müdürlüğü ile popülasyon müdürlüklerinde bulunan bazı memurlarla iş birliği yaparak, uzun zamandır kayıp oldukları için haklarında gaiplik kararı bulunan bireylerin listesine eriştiği belirlendi. Çetenin, bu listede, üzerinde yüklü ölçüde mülk varlığı bulunan ancak servetçisi olmadığı için mülk varlığı devlete aktarılacak bireyleri belirlediği tespit edildi. Kuşkuluların, bu bireylerin imzalarını ABD'deki firmaya yollayarak, taklit ettirip, sahte çek ve tahvil hazırlattığı ve belgeyle icra takibi yaptırarak, servetlerini ele geçirdiği saptandı.

6 ay önce tutuklanmıştı, polis şüphe üzerine araştırınca ortaya çıktı Gaipler çetesi çökertildi

'FİNANS DANIŞMANIYIZ' DİYEREK DOLANDIRMIŞLAR

Çete azalarının ayrıca yurt dışındaki şirketlerle çalışan iş insanlarını tespit ettikleri, kendilerini bu şahıslara 'finans danışmanı' olarak tanıtıp, yurt dışı işletmelerinin istediği güvence mektuplarını takip etmeyi öneri ettikleri belirlendi. İş insanlarının güvenini kazanmak için yurt dışında bazı bankalarda ufak harekâtlar başlatıp, bu şahıslardan 'sigorta bedeli' ismi altında paralarını aldıkları da ortaya çıktı. Kuşkuluların 30 şahsı toplam 200 milyon TL dolandırdığı tespit edildi.

6 ay önce tutuklanmıştı, polis şüphe üzerine araştırınca ortaya çıktı Gaipler çetesi çökertildi

5 ŞEHİRDE EŞ ZAMANLI HAREKÂT

KOM takımları, yapılan araştırmaların ardından salı günü çete abonelerine müteveccih Bursa'nın Gemlik ilçesi merkez olmak üzere İstanbul, Ankara, Kocaeli ve Çorum’da çok sayıda adrese eş zamanlı harekât tertip etti. Harekâtta, aralarında tapu ve kadastro müdürlüğü ile popülasyon müdürlüğünde vazifeli memurların da bulunduğu 19 birey, tutuldu. Nezaretine alınan kuşkulular, denetlenmek üzere emniyete götürüldü. Operasyonlarının ardından adliyeye sevk edilen kuşkuluların savcılık sorgusu devam ediyor.