6 yıl sonra eve dönüş umudu

6 yıl sonra eve dönüş umudu

Türkiye’nin işlem tasarıyı, terör örgütü YPG/PKK’nın hakimiyetindeki Tel Rıfat ve Menbic’deri kaçarak 6 yıldır tehlikesiz bölgedeki çadırlarda yaşayan Suriyeliler için umut oldu. Salih Hayani, “Tel Rıfat

TÜRKİYE, terör örgütü YPG/PKK’nın 2016 senesinde işgal ettiği, daha öncekinden Arap popülasyonun yaşadığı Tel Rıfat ve Menbic’i terörden arınarak tehlikesiz bölge yapmak için işlem planlıyor.

YPG/PKK, 2016 senesinde Rusya’nın hava yardımı ve rejim eforlarının desteğiyle Tel Rıfat’a girdi. Kentte yaşayan 60 bin ile öteki bölgelerden gelerek burada kurulan kamplarda kalan 100 binin üzerindeki birey göç etmek zorunda kaldı. Göç eden 160 binin üzerindeki birey ya Türkiye’nin terörden arındığı tehlikesiz bölgelerdeki kamplara yerleşti ya da Türkiye’ye geçiş yaptı. Türkiye hududunun sıfır noktasında, Suriye Azez’de kurulan çadır kentlerde suratlarca Tel Rıfatlı aile güç koşullar altında yaşıyor. Gerekli göç eden bu ailelerin umudu ise Türkiye’nin mümkün işlemi oldu. Kendi ihtimalleriyle yaptıkları derme çatma çadırlarda yaşam çabası veren aileler bir an evvel konutlarına dönmek istiyor. Hürriyet, Türkiye hududundaki çadırlarda kalan Tel Rıfat’lı ailelerle görüştü.

6 yıl sonra eve dönüş umudu

20 KM ÖTEDE

Salih Hayani, liseye giden oğlunu Tel Rıfat’taki atakta kaybetmiş: “Ailemle canımızı güç kurtararak, konutumuzu, toprağımızı terk ettik. Atakta konutlarımız devrildi, biz kaçtık. Şimdi konutlarımız, tarlalarımız, bahçemiz ne vaziyette öğrenmiyorum. Ama yeniden de toprağıma dönmek istiyorum. 6 yıldır çadırlarda güç koşullarda yaşam çabası veriyoruz. Allahın İzniyle terör örgütünden bir an evvel arınılır, biz de konutlarımıza döneriz. Lafım var, Tel Rıfat alındığında buradan 20 km yürüyerek, koşarak konutuma döneceğim.”

Eymen Kalender ise anne, babası ve 4 çocuğuyla Tel Rıfat’tan kaçmış. Suriye’deki savaşı başlatanlara, devam ettirenlere, terör örgütlerine lanet okuyor: “Bizden ne istediler, binlerce insanımız can verdi, milyonlarca insanımız konutlarını terk etti. Artık bu savaş bitsin, en azından çocuklarımızın tehlikesiz bir geleceği olsun.”

6 yıl sonra eve dönüş umudu

ÇADIRDA DOĞUP GELİŞTİLER

AİLESİYLE beraber çadırda yaşayan 55 yaşındaki Esma Ahmet, “Tek umudumuz Türkiye. Her gece ellerimi açıp Türkiye’ye dua ediyorum. Bugün yaşıyorsak ve yarın konutlarımıza döneceğimizin umudunu taşıyorsak bu Türkiye sayesinde. Çok dua ediyorum, ‘Allahım bana konutumda, toprağımda can vermeyi kısmet et’ diye. Allahın İzniyle bir an evvel işlem başlar ve konutuma dönerim. Konutumu, bahçemi, toprağımı özledim” dedi. Oğlu Yusuf Hayani de umutlu: “Üç çocuğum da çadırda doğdu, bu güç koşullarda dünyaya geldi. Allahın İzniyle, bir an evvel oralar terörden arınılır ve çocuklarımı alarak konutuma dönerim. Kendi ülkemizde göçebe yaşıyoruz, güç koşullarda yaşamda kalmaya çalışıyoruz.”

6 yıl sonra eve dönüş umudu

TEL FIRAT ÖKSÜZLERİ

TEL Rıfatlı 40 öksüz çocuk da derme çatma yapılan çadır kentte kalıyor. Çocukların lüzumları ise Türkiye tarafından karşılanıyor. Çocuklarla Tel Rıfatlı hoca Mehmet Kalender ilgileniyor:

“180 talebem vardı. Sonra YPG/PKK ve Suriye rejimin hamlesi oldu. Ailemle kaçmak zorunda kaldım. Şimdi burada 40 öksüzün eğitimiyle ilgileniyorum. Çocukların lüzumları Türkiye, Türk iyilikseverler ve sivil toplum kuruluşları tarafından karşılanıyor. Allahın İzniyle Tel Rıfat terörden arınılır, biz de konutumuza döneriz. Bu öksüz çocukları da alıp konutumuza, toprağımıza gideriz. Büyük dramlar yaşayan bu çocuklar allahın izniyle bundan sonra barış civarında yaşarlar.”

6 yıl sonra eve dönüş umudu