600 yıllık sırrı ‘dişler’ çözdü… Kara vebanın nereden yayıldığı sonunda bulundu

600 yıllık sırrı ‘dişler’ çözdü… Kara vebanın nereden yayıldığı sonunda bulundu

1300’lü senelerin ortalarında görülmeye başlayan ve sonrasında tüm dünyayı sararak milyonlarca insanı öldüren veba salgını ya da öğrenilen ismiyle ‘Kara Veba’ mevzusunda araştırmalar yapan bilim insanları

Analistler, Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika'da on milyonlarca insanı öldürdükten 600 sene sonra Kara Vefat'ün orijinlerini keşfettiklerine inanıyorlar.

14. asrın ortalarında yaşanan bu sağlık faciayı insanlık tarihindeki en ehemmiyetli hastalık vakalarından biri olmayı sürdürüyor.

Kara Vefat, 1347-1351 seneleri arasında Avrupa popülasyonunun üçte birinden aşırısını oluşturan varsayımı 25 milyon can aldı.

Geçmişte kemirgenler ve pirelerinin 14.-19. Asır Avrupa'sında bir dizi salgın yaydıkları düşünülüyordu.

600 yıllık sırrı ‘dişler’ çözdü… Kara vebanın nereden yayıldığı sonunda bulunduVebadan ver dağılmasından hep fareler mesul yakalanıyordu ancak reel başka olabilir...

KARA VEFAT 'FARELER TARAFINDAN DEĞİL İNSANLAR TARAFINDAN DAĞILDI'

Ancak Oslo ve Ferrara üniversitelerinden bir takımın 2018 senesinde yaptığı bir araştırmaya göre Kara Vefat ‘büyük miktarda insan pirelerine ve beden bitlerine’ bağlı olarak dağıldı.

Oslo Üniversitesi'nden Prof. Nils Stenseth BBC News'e verdiği beyanatta, "Avrupa'daki dokuz şehirdeki salgınlardan vefatlarla alakalı iyi bilgilere sahibiz." demişti.

O ve meslektaşları daha sonra bu şehirlerin her birinde hastalık salgınlarını simüle ederek hastalığın dağıldığı üç model oluşturdu:

- Sıçanlar
- Havadan mesajım
- İnsanlarda ve giysilerinde yaşayan pire ve bitler

600 yıllık sırrı ‘dişler’ çözdü… Kara vebanın nereden yayıldığı sonunda bulunduVebanın dağılma sürati araştırıldığında hastalığın bulaşmasında insanların farelerden daha fazla rol oynadığı ortaya çıkıyor

BU KADAR İVEDİ YAYILDIĞINA GÖRE…

Araştırılan dokuz şehirden yedisinde "insan asalak modeli", salgının modeline çok daha iyi uyuyordu.

Modelleme hastalığın kadar süratli dağıldığını ve kaç bireyi etkilediğini yansıttı.

Prof. Stenseth, "Netice çok sarihti. Bit modellemesi en doğru neticeyi veriyor." dedi ve ilave etti: "Sıçanlar tarafından bulaştıysa, bu kadar süratli dağılması pek olası olmazdı.”

MERKEZİ ANCAK ŞİMDİ TANIMLANABİLDİ

Senelerce süren araştırmalara karşın bilim insanları, hıyarcıklı vebanın nerede başladığını bütün olarak tanımlayamamışlardı.

İskoçya'daki Stirling Üniversitesi ile Almanya'daki Max Planck Enstitüsü ve Tübingen Üniversitesi'nden bir araştırma takımı, Kırgızistan'daki Issyk Kul Gölü yakınlarındaki kabirliklerdeki iskeletlerin dişlerinden antik Deoksirübo Nükleik Asit misallerini çözümleydi.

Analistler 1338 ve 1339'da kabirler rakamlarında ehemmiyetli bir çoğalış kaydolunduğunu keşfettikten sonra araştırmalarını bu bölgede yoğunlaştırdılar.

Tübingen Üniversitesi'nden tahlilci Dr. Maria Spyrou, takımın yedi iskeletten Deoksirübo Nükleik Asit dizilimi yaptığını söyledi. Dr. Spyrou, dişleri inceleme ettiklerini zira dişlerin bir hayli kan damarı kapsadığını ve analistlere "fertlerin vefatına neden olabilecek kan yoluyla bulaşan patojenleri tespit etme kısmeti" verdiğini açıkladı.

Araştırma takımı, yedi iskeletten üçünde veba bakterisi Yersinia pestis'i bulmayı muvaffak oldu.

600 yıllık sırrı ‘dişler’ çözdü… Kara vebanın nereden yayıldığı sonunda bulundu Kara veba Avrupa popülasyonunu neredeyse haritan silecekti

Bu tahliller, kara vebanın merkezinin ve dağıldığı başlangıç noktasının 1330'larda Kırgızistan, Orta Asya olduğunu gösteriyor.

Stirling Üniversitesi'nden tarihçi Dr. Philip Slavin, keşif hakkında şunları söyledi:

"Çalışmamız tarihin en büyük ve en büyüleyici suallerinden birini sona erdiriyor ve en makûs şanlı ve tek insan katilinin ne zaman ve nerede başladığını tanımlıyor."

600 yıllık sırrı ‘dişler’ çözdü… Kara vebanın nereden yayıldığı sonunda bulunduVebaya yol açan Yersinia pestis bakterisi

DAHA ÇOK MİSAL GEREK

Çalışmaya dahil olmayan Yeni Zelanda'daki Otago Üniversitesi'nden Dr. Michael Knapp, çalışmayı ‘gerçekten bedelli’ bularak methetti, ancak örneklem grubunun ufaklığına dikkat toplayarak şunları kaydoldu:

"Çok daha fazla şahıstan, zamandan ve bölgeden gelen bilgiler... burada sunulan bilgiler gerçekten anlamına kazanç."

Analistlerin çalışması Nature mecmuasında "On dördüncü asır Orta Avrasya'sında Kara Vefatın Kaynağı" başlığıyla yayınlandı.

HIYARCIKLI VEBA NEDİR?

Veba, başta kemirgenler olmak üzere bazı hayvanlarda ve onların pirelerinde yaşayan Yersinia pestis ismi verilen bakterilerin neden olduğu, potansiyel olarak ölümcül bir bulaşıcı hastalıktır.

600 yıllık sırrı ‘dişler’ çözdü… Kara vebanın nereden yayıldığı sonunda bulundu Veba salgını kaynaklı vefatlar rakamsız sanat yapıtına da mevzu oldu... Burada da görülebileceği gibi fareler yeniden başrolde resimlenmiş

Hıyarcıklı veba, insanların kapabileceği hastalığın en yaygın biçimidir. İsmi, neden olduğu semptomlardan kazanç: Kasık veya koltukaltında sızılı, şişmiş lenf düğümleri veya 'hıyarcıklar'.

2010'dan 2015'e kadar dünya çapında bildirilen 3.248 olay ve 584 vefat hıyarcıklı veba kaynaklıdır.

Tarihsel olarak, hastalıkla beraber reelleşen parmaklar ve ayak parmakları gibi beden kısımlarının kangrenli kararması ve vefatına atıfta bulunularak Kara Vefat olarak da adlandırılmıştır.