64 yaşında anne olmuştu... Hukuk savaşını kaybetti!

64 yaşında anne olmuştu... Hukuk savaşını kaybetti!

İspanya'da 64 yaşında ikiz bebek dünyaya getiren kadın hukuk savaşını kaybetti. 4 senedir devam eden dava nihayetinde ikiz bebekleri annenin elinden alındı.

İspanya’da 2017 seneninde ikiz bebeklerini dünyaya getiren Mauricia Ibanez’in (69) 4 senedir verdiği hukuk savaşını kaybetti. Mahkeme, Ibanez’in ikiz çocuklarına bakamadığını hükmederek, ikizlerin savunucu aileye verilmesine karar verdi.

İspanya’nın Burgos şehrinde 64 yaşındayken 2017 seneninde tüp bebek yoluyla ikiz bebek dünyaya getiren Mauricia Ibanez’in çocukların bakımı konusunda kaygılardan dolayı savunma altına alınmasının hemen peşinden başlattığı hukuk mücadelesini kaybetti. 

4 senedir hukuk mücadelesi veren İspanyalı anneye İspanya Yüksek Mahkemesi’nden kötü haber geldi. İspanya'daki Sosyal Servisler Dairesi ekiplerince yapılan incelemeler neticeninde annenin yaşı veyahut akıl sıhhatiyle alakalı bir meselenin bulunmadığı dile getirildi.  

İspanya Yüksek Mahkemesi davanın kararına ait, Ibanez’in ikiz çocuklarına bakamadığını belirterek, ikizleri Ibanez’in elinden alarak, savunucu aileye verilmesi gerektiğine karar kıldı.

DOĞUMDAN SONRA UZMANLAR TARAFINDAN İZLEDİ

Ibanez’in ikizleri dünyaya getirmesinden 1 ay kadar hastanede kaldığı ve sosyal hizmetler tarafından görevli ekiplerin gözetimi altında çocukların bakım sürecinin izlediği dile getirildi. Ibanez’in bebeklerin doğumundan sonra 24 saat kesintisiz bakımlarını sağlayabilecek bir yardımcı işe alacağı ile ilgili vesika imza attığı dile getirildi.

 İKİZLER DE SAVUNUCU AİLEYE VERİLECEK

Burgos Sosyal Servisler sözcüsü, mahalli medyaya yaptığı izahta, “Doğumdan sonra haneye gittikten hemen sonra bebeklerin bakımının yapılıp yapılmadığının incelenmesi için uzman bir ekip atandı. Ekibin raporlarında, bebeklerin bakıma ihtiyacı olduğu dile getirildi. Bu kapsamda bir müddet savunucu ailelerin yanında olmalılar” diye konuştu.

Burgos Sosyal Servisler sözcüsü bir süre sonra anne ve bebeklerin tekrar bir araya gelmesinin olası olduğunu dile getirdi.64 yaşında anne olmuştu... Hukuk savaşını kaybetti
BİR EVVELKİ ÇOCUĞUNUN YAZGIYI DE AYNI

Ibanez’in bir evvelki çocuğu Blanca’nın (11) da 2014’de savunucu aileye verildiği izah etti. Ibanez’in avukatı, mevzubahis kararın Ibanez üzerinde travmatik tesirleri olduğunu dile getirdi.

 "YAŞLIYIM FAKAT GEBE KALMAM OLASI OLDU"

İspanya medyasına izah yapan Ibanez, “Anne olmaya karar verdim zira ilk çocuğum Blanca'ya sahip olma tecrübesi mükemmeldi. Kendime harbiden ‘Bir defa daha yapabilir miyim?’ diye sordum. Yaşım için hiç endişelenmiyorum. Ben yaşlıyım fakat gebe kalmam mümkün oldu. Bilim ve tıp biz yaşlı insanların sahip olduğu son fırsat” dedi.

“Çocuklarımın benden alınması konusunda kaygılıyım” diyen Ibanez, “Çok savunmasızlar, çok küçük ve narinler. Onlar için korkuyorum. Yaradan'dan sosyal hizmetlerin eline düşmelerini engellemesini istiyorum” ifadelerini kullandı.