‘7 tepeli şehir'de destansı direniş

‘7 tepeli şehir'de destansı direniş

Darbecilerin başşehirle beraber en kanlı tasarılarını uygulamaya koyduğu şehir şüphesiz İstanbul’du... Köprüleri yakaladılar, Taksim Alanı’na çıktılar, televizyon ve gazete binalarına girip…

15 Temmuz gecesi İstanbul’da anlam verilemeyen askeri hareketliliğin, kulaktan kulağa dağılan ‘darbe’ fısıltılarının ilk kaynağı tek doğrultulu trafiğe kapatılan Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleriydi...

DÜĞMEYE KÖPRÜLERLE BASTILAR

Köprülerdeki hareketliliğin düğmesine saat 20.00’de basılmıştı. Kuleli Askeri Lisesi’nden çıkan silahlı iki grup Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerine bir grup da Kandilli-Beykoz güzergahına gitti. Boğaziçi Köprüsü’ndeki darbeciler karşılarında ulusu buldu. O gece köprüde darbecilere geçit vermeyen ve sabah teslim olmalarını sağlayan Erol Olçok ile 16 yaşındaki oğlu Abdullah Tayyip’in de arasında olduğu 34 kahraman vatan evladı şehit oldu, 318 şahıs da yaralandı. 
‘7 tepeli şehirde destansı direniş
ÇENGELKÖY’DE ÇATIŞMA

İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, polise bulundukları noktaları terk etmemeleri, darbecilere katlanmaları için telsiz emri geçince Çengelköy Polis Merkezi’ndeki polisler, taşıtlarla tahkimat yaptılar. Kısa müddet sonra darbeciler polis merkezine ve sivillere ateş açtı. Çengelköy’deki çatışmada  gazeteci Mustafa Akrobat, Kader Sivri, Burak Cantürk, Fatih Dalgıç, Gökhan Esen, Halil Kantarcı ve Osman Yılmaz şehit oldu, 62 şahıs yaralandı. Bayrampaşa’daki Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü önündeki çatışmada ise Ümit Yolcu şehit olurken, 16 şahıs yaralandı. Vatan Sokağı’ndeki Emniyet Müdürlüğü’ne müteveccih hamle de polisin ve milletin direnişi karşısında galibiyetli olamadı. Darbeci askerler, vatandaşların da takviyesiyle gözaltına alındı. Tanklardan birinden darbeci askerlerle beraber hareket eden emniyet amiri Mithat Aynacı da çıktı.
‘7 tepeli şehirde destansı direniş
İSTANBUL’UN ‘GÖZ’Ü İŞGAL EDİLDİ

Darbeciler, saat 21.15’te 3 bine yakın kamera ile İstanbul’un bir hayli noktasını kayıt altına alan   İstanbul Megakent Belediyesi’ne bağlı Afet Koordinasyon Merkezi’ni AKOM işgal etti. Adiler, bilgisayarların ve elektronik eşyanın makbuzlarını çekti, sunucu odalarına girerek sistemi yasaklamaya, kamera ve ekranları devre dışı vazgeçmeye çalıştı. Vatandaşların bina etrafında bir araya gelmesi üzerine kapılarda barikat kurdular. Etraftan dağılmamak için katlanan ulusa ateş açtılar. 6 şahıs yaralandı. Acıbadem’deki Türk Telekom Hizmet Binası’nın önüne de saat 22.30 ortamında gelen bir darbeci birlik, giriş-çıkışı durdurdu. Türk Telekom binası ortamında bir araya gelmeye başlayan vatandaşların üzerine ateş açıldı. 5 şahıs şehit düştü, 18 şahıs yaralandı. Darbeciler teslim oldu.

SABİHA GÖKÇEN’E GİREMEDİLER

Maltepe 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı’ndan 8 zırhlıyla çıkan darbeciler 23.30 sıralarında Sabiha Gökçen Havalimanı’na erişti. Millet burada da bir araya gelmeye başlamıştı. Zırhlı vasıtaların bir kısmı bariyerleri aşarak karşı şeride ilerledi. Polis, havalimanı nizamiyesine 100 metre kala zırhlı taşıtları durdurdu. Vatandaşlar, darbecilere müdahale etti. Darbeci askerler 03.00 sıralarını tutuldu. 

TANKLAR ATATÜRK HAVALİMANI’NDA

Atatürk Havalimanı’na tanklarla gelen darbeciler saat 22.15 itibariyle giriş-çıkışları kapattı, tüm yurtiçi ve dışı uçuşları durdurdu. F-16 savaş jetleri ile havalimanı üzerinde pespaye uçuş yapılarak yolcu uçaklarının iniş-kalkışları  yasaklandı. Askerler, havalimanına akın eden binlerce bireyin üzerine ateş etti. 17 yaşındaki Mahir Ayabak şehit düştü. Onlarca şahıs yaralandı. Milletin direnişi karşısında askerler havalimanını terk etmek zorunda kaldı. Darbecilerin bir öteki hedefi de Saraçhane’deki İBB binasıydı. Kendilerine mani olmaya çalışan ulusa hedef koruyarak ateş açan adiler 14 şahsı şehit etti. Şehitler arasında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın abiyi, Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim abonesi Prof. Dr. İlhan Varank da vardı.
‘7 tepeli şehirde destansı direniş
Millet, tankların önüne dikilerek darbeye direndi.

TAKSİM HAKİMİYET ALTINDA

Hasdal Kışlası’ndan bir grup darbeci asker Taksim Alanı’nda abide ve etrafını, daha sonra alana çıkan yolları hakimiyet altına aldı. Vatandaşlar Taksim Alanı’nda bir araya gelmeye başlayınca, darbeciler beceriksiz kaldı. Abide etrafında sıkışan darbecilere destek için Hasdal’dan da asker sevk edilmek istendi. Ama vatandaşların yolları kapatması sebebiyle asker sevkiyatı zafersiz oldu. Darbeciler, Taksim’de 39 şahsı yaraladı.
‘7 tepeli şehirde destansı direniş
Türkiye Radyo Televizyon Kurumu BİNALARINA GİRDİLER

Kara Harp Yüksekokulu’nde yapılan buluşmada görevlendirilen bir grup darbeci asker, saat 21.00-21.30 sıralarında silahlı ve bütün donanımlı olarak yola çıktı, 22.30’a doğru Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Ulus Kampüsü’ni, “Terör tehdidi var” diyerek boşalttı. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nin bahçesine 10 kadar asker, helikopterle indi. Bu arada dışarıda vatandaşlar bir araya gelmeye başladı. Darbeci albay Hüseyin Ergezen’in de aralarında bulunduğu 5 şahıs buradan temin ettikleri sivil kıyafetleri giyerek 06.00 sıralarında kaçtı. Öteki darbeci askerler 07.45’te polis ekiplerine teslim oldu. Harbiye’deki Türkiye Radyo Televizyon Kurumu binasına gelen darbeciler de vatandaşların tepki göstermesi üzerine evvel havaya, kimse ayrılmayınca insanların üzerine ateş açtı. Fahrettin Yavuz ve Murat Demirci ve Faslı Jaouad Merroune şehit düştü. 48 şahıs yaralandı. Adiler, darbe teşebbüsünün zafersiz olduğunu kavrayınca teslim oldu. Vodafone Arena Stadyumu’na helikopterle inen darbeci 43 asker ve 3 sivil teknik personel de gecenin sonunda teslim olmak zorunda kaldı.
‘7 tepeli şehirde destansı direniş
Boğaziçi Köprüsü’nün Anadolu Yakası’ndaki çıkışına 15 Temmuz Şehitler Abideyi yapıldı.

CNN VE HÜRRİYET’İ SUSTURAMADILAR

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın CNN Türk’e FaceTime üzerinden bağlanarak ulusu caddeye davet etmesi üzerine darbecilerin WhatsApp grubunda, “Bu TV’lerin susturulması gerekiyor” paylaşımı yapıldı. Helikoptere binen 14 darbeci, 03.10 sıralarında Hürriyet ve CNN Türk’nam bahçesindeki sarih otoparka indi. Darbecilerden bir grup Hürriyet, öteki grup da CNN Türk binasına girdi.  Bağcılar Emniyet Müdürlüğü’nden polislerle darbe teşebbüsünü yasaklamak isteyen vatandaşlar da Hürriyet ve CNN Türk binasına gelmeye başladı. Darbeci askerlerle polis arasında çatışma çıktı. Polisin yoğun atışı ve gaz bombası kullanması sebebiyle darbeci askerler bina içine kaçtı. Polisler, askerleri bina içinde aramaya başladı. “Teslim olun” çağrısına uymayan bir darbeci, ayağından vuruldu. ötekileri de polis memurlarınca teslim alındı.
‘7 tepeli şehirde destansı direniş