77 yıldır kimliksiz yaşayan Fatma ninenin gözyaşları... 'Hastanede kimlik istiyorlar, sonra eve dönüyorum'

77 yıldır kimliksiz yaşayan Fatma ninenin gözyaşları... 'Hastanede kimlik istiyorlar, sonra eve dönüyorum'

Adana’da 77 yaşındaki Fatma ninenin, doğduğu günden bugüne popülasyon cüzdanı olmadı. Can Veren anne, baba ve eşinin de kimliği olmayan kadının hikayesi uslara Sermiyan Midyat’ın yazıp idarediği ‘Ay

1945 senesinde Şanlıurfa’da dünyaya gelen Fatma nine doğduğunda, annesi Elif ve babası Hasan gibi kan davası suratından popülasyona kayıt ettirilmedi. 1949 senesinde yine Şanlıurfa’da Ramazan ve Zeliha Yavuz çiftinin Ekrem ismini verdikleri çocukları dünyaya geldi.

Akıl geriliği olan Ekrem bebek ise babası Ramazan tarafından ‘Bu çocuk askerlik yapamaz’ denilerek popülasyona kaydedilmedi. Fatma nine, hemşehrisi olan ve kendisi gibi popülasyon cüzdanı bulunmayan Ekrem’le dini nikah kıyarak 1975 senesinde evlendi. Çift, daha sonra Şanlıurfa’dan göç ederek Adana’ya yerleşti. Çiftin ise hiç çocukları olmadı.

YILLARCA KİMLİKSİZ YAŞADI

İnşaatlarda çalışan, askere gitmeyen, rey kullanmayan, hatta hastalanınca hekime dahi gitmeyen Ekrem dede, yaşı ilerleyince de mahalle pazarlarında demlik tamir ederek eşiyle beraber uyumunu sürdürdü. Ayrıca kimliksiz yaşlı çifte hayatı süresince ne bir polis ne de bir asker tarafından durdurularak kimlik sorulmadı.

Semtteki komşuları tarafından kimlik çıkartılmak istenen yaşlı adam 2019 yılında kaymakamlığa müracaat etti. Ancak geçtiğimiz senenin Kasım ayında akciğer enfeksiyonu rahatsızlığı sebebiyle Ekrem dede kimliğine kavuşamadan hayatını yitirdi.

77 yıldır kimliksiz yaşayan Fatma ninenin gözyaşları... Hastanede kimlik istiyorlar, sonra eve dönüyorum

CENAZE ORTADA KALDI

Cenaze kimliksiz olduğu için de bir müddet ailesine teslim edilmedi ancak daha sonra Ekrem dedenin kaymakamlığa kimlik için müracaat ettiği anlaşıldı ve cenaze Mutlu Kabirliği’na defnedildi.

Fatma nine hayat dostunu kaybedince bir başına ortada kaldı. Semtteki komşularının desteğiyle uyumunu sağlayan Fatma ninenin hayatı, yaşının ilerlemesi sebebiyle daha da güçleşti. Can Veren anne, baba ve eşinin de kimliği olmayan kadının hikayesi uslara Sermiyan Midyat’ın yazıp idarediği ‘Ay Lav Yu’ isimli filmi getirdi.

"REHABİLİTASYON OLMAK İSTİYORUM"

Fatma nine, popülasyon cüzdanının olmadığı için sağlık kurumuna gidemediğini anlatarak, “Benim hiç kimliğim olmadı. Annemin, babamın, eşimin hiç kimliği yoktu. Köy yerinde kimse daha öncekinden kimlik sormuyordu ancak şimdi soruyorlar. Kimliğim olsa cebime katıp hekime gideceğim ve ‘al bu benim kimliğim, bana bak’ diyeceğim. Rehabilitasyon olmak istiyorum” dedi.

GÖZYAŞLARIYLA KİMLİK İSTEDİ

Şeker hastası olduğunu da söyleyen Fatma nine, “Şeker beni öldürüyor. 10 yıldır böyle sürüklüyorum. Hekime gittim kimlik istedi. Kimlik olmayınca bana bakmadılar. Tek isteğim kimliğimin olması. Kimliğim olsun ben de yurttaş olacağım. Ben sağlık kurumuna gidiyorum kimlik istiyorlar sonra geri konuta geliyorum” diyerek gözyaşlarını yakalayamadı.