8 bin yıllık keşif

8 bin yıllık keşif

Mersin Yenişehir’e bağlı İnsu Köyü’ndeki bir mağarada bulunan kaya fotoğrafları coşku yarattı. Takribî 8 bin senelik olduğu hipotez edilen ve petroglif tekniği ile çizilen kaya fotoğraflarının…

Kent merkezine 20 dakika mesafedeki kaya fotoğraflarını araştıran Mersin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Kısım Başkanı Prof. Dr. Murat Durukan, mağaranın koruma altına alınarak çalışma yapılmasını bölgenin turizme kazandırılmasını istedi. Fotoğrafların hakikatçi bir üslupla çizildiğini kaydolan Prof. Dr. Durukan, “Mersin’e 20 km uzaklıkta İnsu Köyü’nde çok kısa müddet evvel keşfedilmiş olan kaya fotoğraflarının önündeyiz. Bunlar günümüzden takribî 5 ila 8 bin sene evveline ait olduğunu hipotez ettiğimiz, petroglif tekniği dediğimiz kaya suratına kazıma tekniği ile yapılmış olan, yarıyılın faunasını anlatan kaya fotoğrafları. Çok hakikatçi üslupla yapılmış betimlemeler. Hayvan spektrumu hakkında birtakım ipuçları veriyor. Özellikle dağ keçileri, sanatsal özelliği olan ince bir zevkle yapılmış, onun yanı gizeme bazı inanılmaz mahlukatlar gözümüze çarpıyor. Uçan ve yüzen bazı mahlukatlar bunlar” dedi.
8 bin yıllık keşif
HAYVAN SIĞINAĞI OLMUŞ

Mağaranın koruma altına alınmasını isteyen Prof. Dr. Durukan, “Hem bilimsel hem de turistik açıdan ehemmiyetli bir cazibe merkezinden bahsediyoruz. Burası şu an bir hayvan sığınağı olarak kullanılıyor. Yetkililerin burayı bir an evvel patent etmesi koruma altına alması gerekiyor” diye konuştu.