8 yaşındaki kardeşini öldürdü, hakime sorduğu soru herkesi şaşırttı

8 yaşındaki kardeşini öldürdü, hakime sorduğu soru herkesi şaşırttı

Antalya'nın Manavgat ilçesinde, geçen sene ağustos ayında kardeşi Seyit Taha Yüksel'i 8 27 bıçak darbesiyle öldüren Sinan Yüksel 19, ömür boyu mapus cezasına çarptırıldı. Kararı açıklayan dominant,…

Manavgat'ın Kasaplar Mahallesi'nde ailesiyle yaşayan Sinan Yüksel, geçen sene 4 Ağustos'ta polis merkezine gidip, kardeşi Seyit Taha Yüksel'i, Türkbeleni mevkisindeki ormanlık alanda bıçaklayarak öldürdüğünü söyledi. Vaka yerine giden polis, Seyit Taha'nın cansız vücudunu buldu. Ceset üzerinde yapılan tahlilde, çok rakamda bıçak yarası olduğu tespit edildi. Antalya Adli Tıp Müesseseyi'na götürülen Seyit Taha Yüksel'in cansız vücudunda, 9'u öldürücü olmak üzere 27 bıçak yarası olduğu tanımlandı. Antalya Adli Tıp Müesseseyi Morg İhtisas Dairesi'nin raporunda ayrıca Seyit Taha Yüksel'in iki elinde de korunma yarası biçiminde bıçak yarası olduğu kaydedildi.

Polis merkezinde harekâtları bitirilen Sinan Yüksel, savcılık sorgusunun ardından sevk edildiği barış ceza dominantı tarafından 'yakın akrabayı isteyerek öldürmek' suçuna hapsedildi. Sinan Yüksel'in poliste ve savcılıkta verdiği ifadede, uyuşturucu kullandığını, kardeşini de ailesinin onu çok beğenmesi sebebiyle kıskançlık suratından öldürdüğünü söylediği bilindi.

8 yaşındaki kardeşini öldürdü, hakime sorduğu soru herkesi şaşırttı


'BEĞENMEDİĞİM İÇİN ÖLDÜRDÜM, PİŞMAN DEĞİLİM'

Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı'nın cinayetle alakalı hazırladığı iddia belgesinde, maznun Sinan Yüksel'in, "Biz 3 kardeşiz, ben en büyüğüm. Seyit Taha 8 yaşındadır. Vaka günü saat 15.00 sıralarında Seyit Taha'ya 'Bir yere gidelim' dedim. Konuttan çıkmadan kimliğimle, yeşil saplı bıçağı da yanıma aldım. Türkbeleni'ne doğru kardeşimle gittik. Kardeşime evvel sırtından bıçağı sapladım, sonra ön tarafından bıçakladım. Kardeşimi beğenmediğim için onu öldürdüm. Daha sonra emniyete gidip teslim oldum. Ben tek başıma hücrede kalmak istiyorum. Bu gidişatı kendim istedim. Söyleyeceğim başka husus yoktur, pişman değilim" dediği belirtildi.

UYUŞTURUCU ALIP, KULLANMIŞ

İddia Belgesinde ayrıca Sinan Yüksel'in hadiseden 15 gün kadar evvel parkta tanımadığı birinden 50 TL'lik uyuşturucu madde metamfetamin alıp kullandığını söylediği anlatıldı. İddia Belgesinde, Sinan Yüksel hakkında, Alanya Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu tarafından psikiyatrik bir hastalığının bulunmadığı ve cezai ehliyetinin bütün olduğu doğrultusunda rapor verildiği andırdırılarak, 'kardeşi isteyerek öldürme' kabahatinden cezalandırılması istendi.

KARAR MAHKEMESİ GÖRÜLDÜ

Davanın karar mahkemesi Manavgat 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Mahkemeye maznun Sinan Yüksel, SEGBİS aracılığıyla cezaevinden katılırken, salonda maznunun avukatı ile annesi Alime ve babası Osman Yüksel, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı ve tarafların yakınları hazır bulundu.

'SİNAN BANAL DEĞİL, YİNE RAPOR ALINMASINI İSTİYORUZ'

Mahkemede ifade veren anne Alime Yüksel, minik oğlu i Seyit Taha'yı öldüren Sinan'ın banal bir insan olmadığını söyleyerek, "İstanbul Adli Tıp Müesseseyi'ndan gelen raporu kabul etmiyoruz. Sinan konutta da hayal dünyasında yaşıyordu. Günlerce odasından çıkmıyordu. Kardeşiyle hiçbir problemi yoktu. Ben çalıştığım için minik çocuğum Seyit Taha Yüksel'le o ilgileniyordu. Sinan banal değil, yine rapor alınmasını istiyoruz" dedi.

'8 AYDIR KONUTTA DUVARLARLA KONUŞUYORMUŞ'

Baba Osman Yüksel de, "İstanbul Adli Tıp Müesseseyi'ndan gelen raporu kabul etmiyoruz. Oğlum 8 aydır konutta duvarlarla konuşuyormuş. Annesi öyle söyledi. Akli sıhhatinin yerinde olup olmadığı için yine rapor alınsın" diye konuştu.

Mahkemeye katılan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı da maznun Sinan Yüksel'in kabahatinin sabit olduğu ve savcının temel hakkındaki görüşüne katıldıklarını belirterek, cezalandırılmasını istedi.

Mahkemede söz alan maznun avukatı, savcının temel hakkındaki görüşüne katılmadıklarını belirtti. Müvekkilinin banal olmadığını söyleyen avukat, İstanbul Adli Tıp Müesseseyi'ndan gelen raporu kabul etmediklerini ve yine rapor alınmasını istedi. Avukat, müvekkilinin salıverilmesini ya da adli hakimiyet koşuluyla tahliyesini arz etti.

'SAĞLIK KURUMUNA GİTMEMEK İÇİN İNTİHAR TEŞEBBÜSÜNDE BULUNDUM'

Duruşma başkanı karar mahkemesi olduğunu andırdırdığı maznun Sinan Yüksel'e son sözlerini sordu. Maznun Sinan Yüksel bunun üzerine, "Ben vaka günü polise kendim gittim. Hadiseyi anlattım. Kaçmadım. Ben sağlık kurumuna gitmek istemiyorum. Orada benim psikolojim daha fazla bozuluyor. Sağlık Kurumuna gitmemek için intihar teşebbüsünde bulundum. Böyle bir vaka olduğu için çok pişmanım" dedi.

Verilen aranın ardından maznun Sinan Yüksel'e 'öz kardeşini öldürmek' kabahatinden ağırlaştırılmış ömür boyu mapus cezası verildi. Maznunun duruşmada hal ve hareketleriyle hürmetli tutumları sebebiyle indirim yapan kurul, Sinan Yüksel'in cezasını ömür boyu mapusa çevirdi. Kararın okumasının ardından maznun Sinan Yüksel, "Ben şimdi ne kadar mapus cezası aldım? Kaç sene oluyor mapus cezası?" diye sorunca duruşma başkanı, "Sen cezanın kaç sene olacağını infaz savcısına sor. Biz müebbet mapus cezası verdik" dedi.