8 yıllık cinayetin kilit ismi 3'üncü kez ifade değiştirdi

8 yıllık cinayetin kilit ismi 3'üncü kez ifade değiştirdi

Kayseri'de 8 sene evvel evinde pompalı tüfekle öldürülen Cemal Uzun'un 40 cinayet kuşkulusu olarak geçen sene hapsedilen kardeşi Nuri Uzun’un 38 suçlandığı davada, hadise sırasında yaralanan maktulün

Sarıoğlan ilçesi Palas Mahallesi'nde 3 Haziran 2014’te Cemal Uzun, evinde pompalı tüfekle vurularak öldürüldü. Hadise tarihinden 2 hafta evvel nişanlanan kızı Adeviye 15 ise kolundan ve karnından bıçaklandı. Rehabilitasyonunun ardından sıhhatine kavuşan Adeviye, ifadesinde kar maskeli bireylerin altınlarını çalmaya kalkıştığını bu sırada kolundan ve karnından bıçaklandığını, odasından çıkan babasının da çıkan itiş kakışta vurularak öldürüldüğünü söyledi. O yarıyıl hadiseyle alakalı yürütülen soruşturmada kuşkululara ulaşılamadı.

'BENİM HADİSEYLE HİÇBİR İLGİM YOK'

İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Ofis Amirliği takımları, 2021 senesinde dosyayı yine açtı. Kayseri genelinde bine yakın bireyle surat surata görüşen takımlar aile fertleri üzerinde yoğunlaştı. Hadise sırasında bıçaklanan sonraki yarıyılda ise evlenen Adeviye H., ifadesinde, “Babam, nişanlım ile uygunsuz konuşmalarımı duydu. Ardından münakaşa etmeye başladık nişanda takılan altınları istedi sonra da nişanı atacağını söyledi. Tekme attım. O da beni bıçakladı. Sonra Amcam sesi dinleyince geldi. Antrede babam ile konuşup bir odaya kilitledi. Ardından da amcamın elinde bir tüfek gördüm” dedi.

Adeviye H.’nin ifadesi yönünde takımlar, annesi Fadime Uzun ile amcası Nuri Uzun ve yengesi Nejla Uzun'u nezaretine aldı. Yargılamaları yalanlayan kuşkululardan Nuri Uzun, hapsedildi, değişikleri ise hür vazgeçildi.

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma sonunda Nuri Uzun hakkında, 'kardeşi isteyerek öldürmek' kabahatinden ağırlaştırılmış ömür boyu mapus cezası istemiyle dava açıldı.

Kayseri 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde maznun Uzun'un suçlanmasına devam edildi. Davanın ikinci duruşmasında maznun Nuri Uzun ile can veren Cemal Uzun'un müşteki yakınları hazır bulundu. Nuri Uzun, savcılık ifadelerini tekerrür edip, abisini öldürmediğini belirterek, "Benim hadiseyle hiçbir ilgim yok. Masumum. Abimin asıl katillerinin bulunmasını istiyorum" dedi.

'POLİSİN BASKISI İLE AMCAMIN ADINI VERDİM'

Mahkemede 10 birey şahit olarak dinlendi. Şahit beyanları sonrası lafları sorulan Cemal Uzun'un kızı Adeviye H., polisin baskısı ile amcasının adını verdiğini iddia ederek, "Amcam, masum yere 3 aydır cezaevinde. Amcamın başını yaktım. Polislerin baskısıyla ifade verdim. Dilenirim, amcamı tahliye edin. Amcam evin en ufağı ama en uslusu odur. Bize bakar, 4 konuta amcam bakar. 2 evladım üzerine yemin ederim. Amcam, hadise günü bize bir şey yapmadı. Polisin baskısı ile bu biçimde söyledim" diye konuştu.

Uzun kardeşlerin annesi Havva Uzun da mahkemede, "Oğlum katil değil. Bize acıyın. Şayet Nuri katil olsa size ellerim ile teslim ederim" ifadelerini kullandı.

SAVCI AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTEDİ

Mahkemede mütalaasını veren savcı, maznun Nuri Uzun'un 'Kardeşi isteyerek öldürmek' kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet mapusla cezalandırılmasını istedi. Duruşma kurulu, maznun Uzun'un tutukluluk halinin devamına karar verip, avukatının temele ait korunma yapmak için zaman istemesiyle mahkemeyi erteledi.