825 milyar dolarlık yaz kampı

825 milyar dolarlık yaz kampı

Dünyanın ultra zenginleri, Amerika Birleşik Devletleri’nin Idaho eyaletinde 37’ncisi yapılan ‘yaz kampı’nda toplandı. Toplam mirasları 825 milyar dolar hesaplandı.

TOPLAM mirasları 825 milyar dolar olan dünyanın ultra zenginleri, korona salgını sonrası tertip edilen ilk yaz kampında toplandı. Katılımcıların karşılıklı fikir alışverişi ve konuşmalar yaptığı kamp, Amerika Birleşik Devletleri’nin Idaho eyaletinde Sun Valley bölgesindeki Güneş Vadisi dev bir kuruluşta gerçekleşti.
825 milyar dolarlık yaz kampı
ZENGİNLER GEÇİDİ GİBİ

Dünyanın en zengin şahsı ve Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, Microsoft’un kurucusu Bill Gates, Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, Apple’ın CEO’su Tim Cook bu seneki katılımcılar arasındaydı. Faalliğe katılan öteki bazı adlar, New York’un daha önceki belediye başkanı ve milyarder iş insanı Mike Bloomberg, Hisse-Pal’ın kurucusu milyarder Max Levchin, Disney’in İdare Heyeti Başkanı Bob Iger, Nike’ın kurucularından Phil Knight ve Amerikan istihbarat teşkilatı CIA Direktörü Bill Burns oldu. Toplamda 25 milyarderin ve bir hayli milyonerin katıldıkları kampta, bu bireylerin toplam mirası takribî 825 milyar dolar 7.1 trilyon TL olarak hesaplandı.
825 milyar dolarlık yaz kampı
HAVA SAHASI KAPATILDI

Dünyanın önde gelen adlarını buluşturan kamp için Michigan eyaletinin ve Kanada’nın bir kısmını da içeren bölge hava sahası geçici olarak kapatıldı. Bill Gates, cuma günü yaptığı konuşmada, milyoner ve milyarderlere iklim farklılığıyla daha tesirli çaba etme çağrısında bulundu. İklim farklılığı ile çabada, uçakların neden olduğu karbon salınımını eksiltmek büyük rol oynasa da katılımcıların çoğu kampa özel jetleriyle geldi. Konuşulan öteki mevzu başlıkları, kamu sıhhati, ceza yargı reformu ve küresel ekonomi oldu.
825 milyar dolarlık yaz kampı
BEZOS SEVGİLİSİYLE, GATES YALNIZ

Katılımcıların kimileri, kampa eşleriyle beraber katıldı. Geçen mayıs ayında, 27 senelik eşi Melinda Gates ile ufalayacaklarını duyuran Bill Gates, kampa yalnız geldi. Gates kampta, küresel sigortacılık devi Chubb Limited’in CEO’su Evan Greenberg ile sohbet etti. 2019 senesinde 25 senelik eşi MacKenzie Scott ile yolları ayıran Jeff Bezos ise faalliğe, sevgilisi Lauren Sanchez ile perşembe akşamı geldi.
825 milyar dolarlık yaz kampı
KAPANIŞ BUFFETT’IN

İki gün süren kampta, dünkü kapanış konuşması 90 yaşındaki Amerikalı milyarder yatırımcı Warren Buffett’a verildi. Forbes’un bilgilerine göre, 101 milyar dolarlık mirasıyla Buffett, dünyanın en zengin 8’inci şahsı konumunda. Apple’daki pay çoğalışıyla çarşamba günü mirası 128 milyar dolara fırlayan Buffett, borsada rekor seviyelerdeki kapanış için iPhone üretimcilerine teşekkür etmişti. Akılda yatırımcı, geçen 3 senede Apple ile mirasını üçe katladı.
825 milyar dolarlık yaz kampı