AB, Afganistan sonrası düğmeye bastı! 5 bin kişilik 'hızlı yanıt' kuvveti

AB, Afganistan sonrası düğmeye bastı! 5 bin kişilik 'hızlı yanıt' kuvveti

AB liderleri Afganistan'da yaşanan son büyümeler sonrası askeri müdahaleler için 5.000 karakter bir 'süratli cevap' gücü oluşturmayı tasarlıyor.

Amerika Birleşik Devletleri eforlarının Afganistan'ı terk etmesi ve Taliban'ın Kabil'i ele geçirmesinin ardından tahliyeler sırasında Kabil Havalimanı'nda üzgün sahneler yaşanmıştı.

Avrupa Birliği kaotik tahliyenin ardından aynı sahnelerin tekerrür yaşanmaması için düğmeye bastı. AB liderleri askeri müdahaleler için 5.000 karakter bir 'süratli cevap' gücü oluşturmayı tasarlıyor.

Türkiye Elektrik Kurumu YOL EFORLARIMIZI BİRLEŞTİRMEK

Dailymail'de yer alan habere göre, 27 milletten oluşan birliğe krizlere daha süratle cevap vermek için kendi ortak askeri kapasitesini geliştirme çağrıları son yarıyılda arkasıydı.

AB Dışişleri Mesulü Josep Borrell mevzuya ait yaptığı açıklamada "Afganistan'da yaşanan büyümeler stratejik noksanlıkların bir kıymeti olduğunu ve ilerlemenin türkiye elektrik kurumu yolunun eforlarımızı birleştirmek olduğunu gösterdi." ifadelerini kullandı.

İSTEKLİ ÜLKELER ASKER YOLLAYACAK

Tasarlanan sisteme göre, süratli müdahale gerektiren vaziyetlerde oybirliği beklemek yerine AB ismine 'istekli ülkelerden' asker sevk edilmesi sağlanacak.

: İlginize Sürükleyebilir Tüm dünya bu kâbusu konuşuyor! Mu hakkında her şey... Taliban için en makûs senaryo... Tarihte bir ilk!Bu kripto paraların yıldızı parladı! Yükselişleri sürecek mi?

5 BİN İLA 20 BİN ARASIDA PERSONEL OLABİLİR

AB yarıyıl başkanlığını yürüten Slovenya Korunma Bakanı Matej Tonin, süratli bir cevap gücünün '5.000 ila 20.000' personele sahip olabileceğini hipotez ettiğini belirtirken teklif henüz AB çapında destek görmedi. Böyle bir eforu devreye sokacak politik istemin olup olmadığı mevzusunda büyük kuşkular var.

Öte yandan Joe Biden yönetimi, böyle bir eforu memnuniyetle karşılayacağını belirtti.