AB, aşı pasaportuna bir adım daha yaklaştı

AB, aşı pasaportuna bir adım daha yaklaştı

Avrupa Birliği, yaz başında hür seyahati banale döndürme emelli, ‘aşı pasaportu’ olarak da anılan sertifikayı devreye sokmaya hazırlanırken Avrupa Meclisi AP ziyaret pozisyonunu tanımladı.

AP, 119’a karşı 540 oyla kabul ettiği kararda, AB Komiteyi tarafından yapılan teklife bazı farklılık arzlarıyla onay verdi.

İŞTE O ARZLAR

AP’nin arzları şöyle:

* ‘Yeşil Dijital Sertifika’ yerine ‘AB COVID-19 Sertifikası’ ismi kullanılsın.

* Kâğıt ya da dijital olacak sertifika yalnızca 12 ay için geçerli olsun. Evrakta aşı bilgilerinin yanı gizeme olumsuz test neticeyi ve antikor vaziyetine ait bilgiler de yer alsın.

* Sertifika ön koşul olmasın, seyahat evrakı olarak kullanılmasın.

* Avrupa İlaç Ajansı EMA tarafından onaylı aşılar sertifikaya otomatik olarak yansıtılsın ve tüm AB’de kabul görsün.

* Değişik aşıları sertifikaya ekleme ve kabul mevzusunda karar aza ülkelere vazgeçilsin.

* Sertifika sahiplerine karantina veya test gibi ek seyahat kısıtlamaları getirilmesin.

Bu safhadan sonra, evrakın devreye girmesi için onayları zorunlu olan AP ve aza ülkelerden oluşan AB Konseyi arasında mülakatlar başlayacak. Onay sürecinin haziranda bitirilmesi kastediliyor. 

TÜRKLERİ NASIL ETKİLEYECEK

AB ülkelerine gitmek isteyen, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu üçüncü ülke yurttaşları da isterlerse sertifika arzında bulunabilecek. Ancak sertifika, AB’ye seyahat için lüzumlu değil. Sertifikası olmayan Türk yurttaşları da alakalı ülkelerdeki olumsuz test vb kaideleri yerine getirerek AB’ye seyahat edebilecek. Halihazırda Türkiye’den AB’ye ancak lüzumlu hallerde ya da ikameti bulunma koşuluyla gidilebiliyor.