AB Astrazeneca’yı dava ediyor

 AB Astrazeneca’yı dava ediyor

Avrupa Birliği Kurulu, aşı alım uyuşmalarını ihlal ettiği bahanesiyle COVID aşısı üreten AstraZeneca’ya dava açtıklarını duyurdu.

Basın buluşmasında konuşan Kurul Lafçısı Stefan de Keersmaecker, şirketi vaat ettiği dozları zamanında teslim etmediği bahanesiyle AB azası 27 ülkenin de meşru dayanağıyla duruşmaya verdiklerini belirtti. AstraZeneca, AB ile yaptığı uyuşma gereği tedarik etmesi gereken 300 milyon doz aşının ancak 100 milyonunu bu senenin yarısında sağlayabileceğini açıklamıştı.

Öte yandan Avrupa Kurulu Başkanı Tümörsüle von der Leyen, New York Times gazetesine yaptığı açıklamada COVID-19’a karşı iki doz aşılanan Amerika Birleşik Devletleri yurttaşlarının, bu yaz AB ülkelerini ziyaret edebileceklerini söyledi. Von der Leyen, Amerika Birleşik Devletleri’de Pfizer&BioNTech, Moderna ve Johnson&Johnson gibi, Avrupa İlaç Müesseseyi EMA tarafından onaylanan aşıların uygulandığı herkesi şartsız olarak kabul edeceklerini belirtti. EMA, Rus aşısı Sputnik V ile Çin aşılarına henüz onay vermediği için AB genelinde aşı pasaportu ve onaylanmayan aşılara ait bilinmezlik devam ediyor.