AB, göçmenlere karşı harekete geçti: Türkiye - Yunanistan sınırına dijital bariyer örüldü!

AB, göçmenlere karşı harekete geçti: Türkiye - Yunanistan sınırına dijital bariyer örüldü!

Avrupa Birliği'nin AB birlik hudutlarından geçen muhacirleri durdurmak için yaşama geçirdiği proje sarihe çıktı! AB, Meriç Nehri üzerinden Türkiye'den yasadışı yollarla ülkeye geçmek isteyen…

Yunan Kathimerini gazetesinde yer alan haber gündeme bomba gibi düştü. Avrupa Birliği'nin muhacirlere karşı 'dijital' hudut projesini yaşama geçirdiği ortaya çıktı.

Salgın aylarında suskun sedasız test edilen sistemle ile Türkiye ve Yunanistan arasındaki 200 kmlik huduttan AB'ye yasadışı yolardan muhacir girişinin yasaklanması hedefleniyor. Sene sonuna kadar yaşama geçmesi beklenen sistem kapsamında palavra detektörü ve hudut koruma polis botunun da yer aldığı ifade edildi.

Projenin aynı zamanda, otomatik gözetleme ağı ile nehirde ve karada misyon yapan devriyelerin projektör ve uzun erimli yankı aygıtları kullanarak muhacirleri hududa yanaşmadan caydırması öngörülüyor.AB, göçmenlere karşı harekete geçti: Türkiye - Yunanistan sınırına dijital bariyer örüldüYunan gazetesi haberi 'Avrupa'dan muhacirlere "uzak durun" iletiyi' diyerek duyurdu.

Yunanistan, geçtiğimiz aylarda da muhacirlerin huduttan geçişleri yasaklamak için ses aygıtının ardından toplam 27 kilometre uzunluğundaki çitin inşaatına başlamıştı. Muhacirlere müteveccih inşa edilen çitlerin temel atma merasimine Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis'in katılacağı bildirilmişti.

Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri-Meksika hududunda yer alan beton duvarın bir eşi olan yeni bir çelik duvar, Yunanistan ve Türkiye’yi ayıran Meriç Nehri süresince yaygın olarak kullanılan geçiş noktalarını kapatıyor. Yakındaki gözlem kulelerine uzun erimli kameralar, gece düşüncesi ve çoklu sensörler takılıyor. Ardından elde edilen bilgiler, suni zekâ tahlili kullanılarak kuşkulu hareketleri işaretlemek için hakimiyet merkezlerine gönderiliyor.AB, göçmenlere karşı harekete geçti: Türkiye - Yunanistan sınırına dijital bariyer örüldüBölgenin hudut koruma şefi Dimonsthenis Kamargios, Associated Press ajansına yaptığı açıklamada 'Neler olduğunu kavrayabilmemiz için hududun 'önünde' bir hududumuz daha olacak' ifadesini kullandı.

Avrupa Birliği proje için 2015-16 seneleri vaktince Suriye, Irak ve Afganistan'dan kaçarak Avrupa'ya geçmeye çalışan muhacirleri durdurmak emeliyle geliştirilen proje için teknoloji firmayı araştırmalarına 3 milyar euro tüketti.

Yunanistan-Türkiye hududunda inşa edilen otomatik himaye ağı, projektörler ve uzun erimli yankı aygıtlar kullanarak nehir ve kara devriyeleriyle firari muhacirleri erken tespit etmeyi ve geçişlerinden caydırmayı kastediyor. Kamargios, ağın temel unsurlarının sene sonunda başlatılacağını ifade ederek, “Vazifemiz muhacirlerin ülkeye yasa dışı girişlerini yasaklamak. Bunu yapmak için çağdaş donanımlara ve taşıtlara lüzumumuz var" dedi.

Türkiye Yunanistan arasındaki dijital bariyerde ayrıca avuç içi tarayıcıları taşıtları da bulunuyor. Böylece şahısların elindeki eşsiz çizgiler kaydolunarak biyometrik bilgi olarak kaydolunuyor ve hudut bölgelerine yakın yerlerde saklanan insanların ortaya çıkarılması sağlanıyor.

AB, göçmenlere karşı harekete geçti: Türkiye - Yunanistan sınırına dijital bariyer örüldü