AB ile İngiltere arasında flaş gelişme!

AB ile İngiltere arasında flaş gelişme!

Avrupa Birliği Konseyi, merakla beklenen AB ve İngiltere arasında Brexit sonrası yarıyılda ticari ilişkileri tanımlayacak uyuşmayı onayladı. Uyuşma 1 Mayıs'ta yürürlüğe girecek.

AB Konseyi'nden yapılan açıklamada, AB ve İngiltere arasındaki ticaret ve iş birliği uyuşmasının son onay sürecinin bitirildiği bildirildi. Bu düzeyden sonra AB tarafının, İngiltere'ye onay sürecinin bitirildiği mevzusunda fotoğrafı bildirimde bulunacağına işaret edilen açıklamada, uyuşma metninin AB Fotoğrafı Gazetesi'nde yayımlanacağı ve 1 Mayıs'ta da yürürlüğe gireceği bildirildi.

Öte yandan, Avrupa Meclisi AP, AB ve İngiltere arasında gelecekteki ekonomik ve ticari ilişkileri tanımlayacak uyuşmayı dün rey çokluğuyla kabul etmişti.

TİCARET ANLAŞMASI HAKKINDA

Ticaret uyuşmasına göre, AB ve İngiltere menşe kaidelerine uyan mülklere gümrük aidatı ve kota uygulamayacak. Taraflar, etrafı gözetecek ve abuhava başkalaşımı ile gayrete öncelik verecek. Sosyal haklar ve emekçi hakları korunacak.

Bağlayıcı bir uzlaşmazlık çözüm mekanizması ile rekabetin adaletli ve denk koşullar altında asıllaşması sağlanacak. AB ve İngiltere kara sularındaki balık stoku ortak idarenecek. İngiltere, balıkçılık etkinliklerini geliştirebilecek. Avrupalı balıkçıların faaliyetleri devam edecek.

Taraflar, erişim alanında adaletli şekilde rekabet edecek. AB ve İngiltere yurttaşlarının sosyal güvenlik hakları koordine edilecek. Özellikle hudut ötesi kabahat ve teröre karşı emniyet ve adli iş birliği çerçevesi kurulacak. AB ve İngiltere arasında ortak konsey kurularak uyuşmanın nasıl açıklanacağı ve yerine getirileceği tanımlanacak.

BREXİT SÜRECİ

İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya'dan oluşan Birleşik Krallık'ta, Haziran 2016'da yapılan AB halkoylamasında yüzde 48'e karşı yüzde 52 ile Brexit kararı alınmıştı. AB'den bölen İngiltere, Birlik ile başta ticaret olmak üzere ikili ilişkiler mevzusunda kapsamlı görüşmeler yürüttü.

Taraflar, aralık ayında 1 Ocak'tan itibaren gümrük aidatı ve kota olmadan ticareti sürdürecek uyuşma mevzusunda uzlaşı sağlamıştı. Bu süreçte AP onayı alınmayan uyuşma, 1 Ocak'ta geçici olarak yürürlüğe girmişti.

AP'deki politik partilerin grup başkanları, İngiltere tarafının Brexit ayrılık uyuşmasını bütün anlamıyla uygulamadığı bahanesiyle bu uyuşmanın onaylanmasını uzun müddet Genel Heyet gündemine almamıştı.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara