AB kararını verdi: Ukrayna istediğini aldı Balkanlar’ın eli boş

AB kararını verdi: Ukrayna istediğini aldı Balkanlar’ın eli boş

Avrupa Birliği liderleri fiilen savaşta olan Ukrayna’ya adaylık statüsünü resmen verdi. Ukrayna’nın AB aboneliği için dört ay evvel yaptığı müracaatı jet süratiyle değerlendiren AB Kurulu’nun pozitif

Ukrayna ve Moldova’ya adaylık statüsü verilmesi bu ülkelerin kısa müddette abone olacakları anlamına gelmiyor. AB Konseyi Başkanı Charles Michel, “Tarihi bir an. Geleceğimiz beraber” derken AB Kurulu Başkanı Tümörsüle von der Leyen, “Ülkeleriniz Avrupa ailesinin bir parçası” diye konuştu.

LİDERLERDEN SERT TEPKİ

AB liderleri, zirve evvelinde Batı Balkan ülkeleriyle bir araya geldi. Bulgaristan’ın blokaj uygulaması sebebiyle süreçleri sürüncemede kalan Arnavutluk ve Makedonya, çıkış yolu bulamayan AB’ye çok sert tepki gösterdi. AB buluşmanın iyi geçtiği iletiyi vermeye çalışsa da bu iki ülke rahatsızlığını saklamadı. Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Bulgaristan’ın tutumunu “rezalet” olarak nitelendirdi. Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski, “AB için yeni laflar vermeden evvel verdiği lafları yakalama zamanı gelmiştir” dedi.