AB kaynakları, AB ve ABD'nin Türkiye ile ilişkilerde aynı çizgide olduğunu belirtti

AB kaynakları, AB ve ABD'nin Türkiye ile ilişkilerde aynı çizgide olduğunu belirtti

Avrupa Birliği AB Konseyi Başkanı Charles Michel'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinden evvel Amerika Birleşik Devletlerinin Ankara Büyükelçisi David Satterfield ile görüştüğü,…

AB kaynakları, Michel ve AB Kurulu Başkanı Tümörsüle von der Leyen'in Ankara'daki temasları hakkında gazetecilere bilgi verdi.

Bir AB yetkilisi, Michel'in dün akşam Amerika Birleşik Devletlerinin Ankara Büyükelçisi ile toplandığını aktardı.

Yetkili, "Amerika Birleşik Devletleri ve AB bir dizi evhamı paylaşmaktadır ancak Doğu Akdeniz'de tutarlı ve tehlikesiz bir civara ve AB ile Türkiye arasında pozitif, karşılıklı çıkara dayalı bir ilişkiye dinlenen gereksinim mevzusunda bütün olarak aynı çizgidedir. Amerika Birleşik Devletleri ve AB, fırsatı değerlendirmenin Türkiye'ye kaldığı mevzusunda mutabıktır." ifadesini kullandı.

Michel'in salı sabahı da BM Sığınmacılar Yüksek Komiserliği, Beynelmilel Göç Teşkilatı, UNICEF ve BM Kalkınma Programı yetkilileriyle görüştüğünü belirten AB kaynakları, bu görüşmelerde Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden dağılması, mültecilerin vaziyeti, Türkiye'nin güneydoğu hududunda ve Suriye'nin kuzeyindeki vaziyet hakkında bilgi aldığını kaydoldu.

Michel ve von der Leyen'in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı buluşma mevzusunda ise iki AB başkanının tekliflerini anlattığı ifade edildi.

AB yetkilisi, ilerleme niyetli, orantılı ve geri dönülebilir bir gündemin masaya koyulabileceğini, AB Kurulunun bu mevzu üzerinde çalışmaya başlayacağını, bunun Doğu Akdeniz'deki gerginliğin dinmiş vaziyetine ve Türkiye'nin Kıbrıs, Yunanistan ile ilişkiler ve bölgesel mevzulardaki "pozitif adımlarına" bağlı olduğunu bildirdi.

Görüşmede ayrıca insan hakları, bayan hakları, ifade hürlüğü, basın hürlüğünün ehemmiyetine vurgu yapıldığı, bu alanlarda ilerleme olmadan "abone ülkelerin Türkiye ile pozitif gündemi kabul etmeyeceği" belirtildi.