AB Komisyonu'ndan flaş karar! 6 üye ülkeden daha istediler

AB Komisyonu'ndan flaş karar! 6 üye ülkeden daha istediler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, koronavirüs salgını sebebiyle kısıtlama uygulayan Almanya'nın da listenin içinde yer aldığı 6 AB üye ülkesine serbest dolaşımı engellemesi konusunda çağrıda bulundu.…

AB Komisyonu sözcülerinden Christian Wigand, Almanya'nın yeni tip koronavirüsün değişinimli türlerine tedbir emelli Çekya ve Avusturya'nın Tirol bölgesine hudutlarını kapatması hakkındaki suali cevapladı.

Wigand, son haftalarda serbest dolaşım ve arz zincirinde aksamalar gördüklerini, AB Komisyonunun geçtiğimiz hafta tüm aza ülkelere mektup göndererek serbest dolaşımın kısıtlanmaması istikametindeki ortak yaklaşıma uyulması çağrısında bulunduğunu söyledi.

AB Komisyonunun bir gün önce de özel olarak 6 aza ülkeye mektup gönderdiği bilgisini veren Wigand, bu ülkelerin sıkı yolcu kısıtlamaları uygulayan Belçika, Danimarka, Finlandiya, Almanya, Macaristan ve İsveç olduğunu belirtti.

Wigand, bu ülkelerin bilhassa hudutlardan giriş veya çıkışlarda uyguladığı yasaklamalar hasebiyle AB'nin mektuplarda serbest dolaşımda ayrımcılık yapılmamasını, orantılı davranılmasını istediğini aktardı.

Aza ülkeleri önceden AB Konseyinin mutabık kaldığı tavsiye kararlarıyla daha uyumlu davranmaya çağıran Wigand, "Uzun bir süreç olan legal yollara müracaat etmeden kaygıların giderilmesine çözüm bulacağımıza inanıyoruz." ifadesini kullandı.

Mektup gönderilen AB ülkelerinin hudutlardaki uygulamalarını izah etmek için 10 gün müddeti bulunuyor. AB Komisyonu, aza ülke yurttaşlarının zaruri olmayan vaziyetler haricinde seyahat etmemelerini istiyor ancak hudut kısıtlamalarının kimi vaziyetlerde zorunlu seyahatleri de engellediğini belirterek serbest dolaşımın aksatılmaması çağrısında bulunuyor.

Son haftalardaki kısıtlamalar nedeniyle bazı ülkelerde nakliyede ve arz zincirlerinde aksamalar olduğu, sınır bölgelerinde yaşayan ve işleri gereği sınırı geçmesi şart olan kişilerin kısıtlamalardan etkilendiği belirtiliyordu.