AB Komisyonu'ndan flaş Ukrayna kararı

AB Komisyonu'ndan flaş Ukrayna kararı

AFP'de yer alan son dakika büyümesine göre, AB Kurulu, Ukrayna'ya "aday ülke" statüsü verilmesi doğrultusunda görüş bildirdi.

Rus işgaline aylardır katlanan Ukrayna'ya AB'den iyi bir haber geldi.

AB Kurulu, Avrupa Birliği'ne aza olma isteğini kerelerce dile getiren Ukrayna'ya yeşil ışık yaktı.

AB Kurulu, Ukrayna'ya "aday ülke" statüsü verilmesi doğrultusunda görüş bildirdi. 

AB'nin yürütme kolunun nasihati 27 halktan oluşan bloğun liderleri tarafından önümüzdeki hafta Brüksel'de yapılacak bir dorukta masaya yatırılacak.

Ukrayna'nın birliğe katılım görüşmelerini başlatmak için tüm aza ülkelerin oybirliğiyle onayı gerekiyor.

LİDERLERDEN ORTAK İLETİ: STATÜ ACİLEN VERİLMELİ

Dün, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İtalya Başbakanı Mario Draghi ve Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, Ukrayna'nın başşehri Kiev'i ziyaret etmiş, liderler ortak açıklamada Ukrayna'nın Avrupa Birliği aboneliğine destek iletileri vererek, Ukrayna'nın adaylık statüsünün "acilen" verilmesi gerektiğini belirtmişti.

Schulz, "Ukrayna Avrupa ailesine ait" demiş ancak Birlik azası olabilmesi için tüm azalık kriterlerini karşılaması gerektiğini anımsatmıştı.

Macron da AB'nin 27 abonesinin, Rusya'ya karşı zafer kazanana kadar Ukrayna'nın yanında durması gerektiğini söylemşişti.

Almanya, Fransa ve İtalya liderleri, Ukrayna'ya yeterince destek vermedikleri gerekçesine tenkit etiliyordu. Ukrayna, üç ülkeyi, kendi ekonomilerini Ukrayna'nın güvenliğinin önünde yakalamakla ve silah tedarikinde ayak diremekle yargılamıştı.