AB kurumlarının liderleri, aralarındaki protokol meselesini masaya yatırıyor

AB kurumlarının liderleri, aralarındaki protokol meselesini masaya yatırıyor

Avrupa Birliği AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile AB Kurulu Başkanı Tümörsüle von der Leyen, 6 Nisan'daki Türkiye ziyaretlerinde yaşanan protokol hadisesinin ardından ilk defa yapacakları…

Michel ve von der Leyen, kumpaslı yaptıkları haftalık istişareler kapsamında 6 Nisan'daki Ankara ziyaretlerinin ardından bu akşam ilk defa baş başa görüşmede toplanıyor. İki liderin bu görüşmede Konsey ile Komite arasındaki "iş ilişkisini" geliştirecek bir tasarıyı ele alacakları belirtiliyor.

5 MADDELİK PLAN

Von der Leyen'in özel kalem müdürü tarafından hazırlanan 5 maddelik tasarının, AB dışına tertip edilen ziyaretlerdeki "AB içindeki efor gayretini" ortadan kaldırmayı hedeflediği ifade ediliyor. Politico internet sitesinin haberine göre, von der Leyen'in özel kalem müdürü, tasarıyı Michel'in özel kalem müdürüne geçen hafta gönderdi. AB Kurulu yetkilileri, bu tasarının görüşmede kesinlikle ele alınmasını beklediklerini aktardı. Tasarının beraber nasıl daha iyi çalışılacağını ve üçüncü ülkelerin bir daha Brüksel'in efor oyunlarına sahne edilmemesini hedeflediği belirtildi. AB Kurulu yetkilileri, tasarının ana çizgisinin her iki müessesenin ve bunların liderlerinin gelecekte birbirlerinin çıkarlarını üçüncü ülke protokolleri karşısında koruma mevzusunda bir vaat olduğunu ifade etti.

AVRUPA BASINI İKİLİ ARASINDA ÇEKİŞMEYE DİKKATİ SÜRÜKLÜYOR

Avrupa medyasından vakadan sonra çıkan haber ve yorumlarda iki müessesenin lideri arasında bir çekişme olduğu belirtiliyor. Alman Der Spiegel mecmuası, protokol vakasıyla alakalı Türkiye'nin kabahati olmadığını, bu fiyaskonun mesulünün Michel ve von der Leyen arasındaki ihtilaflar olduğunu yazmıştı. Fransız Le Monde gazetesi de protokolde görülen yanılgının Charles Michel'in protokol servisinde olduğunu aktarmıştı.
Belçika gazetesi De Tijd ise Michel ve von der Leyen'i "birbirine pas atmayan oranla deneyimsiz ve hırslı golcülere" benzetmiş ve iki arasında daha evvel de "çocukça çekişmeler" yaşandığını belirtmişti. Anadolu Ajansı’nın eriştiği bilgilerde, Türkiye ziyaretinde iki AB başkanının protokol vazifelilerinin kendi aralarında ziyaret evveli herkesin gözü önünde akım eden sürtüşmeler yaşadığı ortaya çıkmıştı. AB Kurulu, von der Leyen'e Michel ile protokolde aynı biçimde davranılması gerektiğini korunuyor. Tecrübeli bir hayli diplomat ve hatta AB Kurulu'nun daha önceki başkanı Jean-Claude Juncker de AB protokolünde AB Konseyi Başkanı'nın birinci sırada, AB Kurulu Başkanı'nın ise ikinci sırada geldiğini söylüyor.

AVRUPA MECLİSİ İLE GÖRÜŞECEKLER

Michel ve von der Leyen bu akşamki görüşmelerinden sonra yarın da Avrupa Meclisi Başkanı David Sassoli ve meclisteki grupların başkanlarıyla bir araya gelecek. Meclisin bir hayli abonesi, AB liderlerinin Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları görüşmede yaşanan protokol hadisesinin ardından Michel ve von der Leyen'in Avrupa Meclisine giderek gidişatı açıklamalarını istiyordu. Bazı parlamenterler cinsiyetçilik yargılamalarına da yol açan protokol hadisesinin AB müesseseleri arasında ayrılık görüntüsü verdiğini belirtiyor. İki liderin Sassoli ve meclisteki politik grupların liderleriyle yarın bir araya geleceği, bu buluşmada protokol hadisesinin ele alınacağı ve "görüş alışverişi yapılacağı" bildirildi. Michel ve von der Leyen'in ayrıca gelecek hafta Avrupa Meclisi'nda genel heyet seansına katılarak son Türkiye ziyaretlerini milletvekilleriyle ele alması bekleniyor.