AB Liderler Zirvesi: Miçotakis Türkiye'yi şikayete gitti!

AB Liderler Zirvesi: Miçotakis Türkiye'yi şikayete gitti!

Belçika'nın başşehri Brüksel bugün AB abonesi 27 ülkenin liderlerine konut sahipliği yapacak. Zirvede ağırlıklı olarak Ukrayna ile iletişimli mevzuları görüşülecek. Ancak buluşmaya katılacak olan Miçokakis'in

Avrupa Birliği Liderler Zirvesi bugün başlıyor. Brüksel'de hakikatleşecek olan zirve iki gün sürecek. AB abonesi 27 ülkenin liderlerinin katılımı ile hakikatleşecek zirvenin ana mevzusu Ukrayna'daki savaş olacak.

Zirvede Kaliningrad gerginliği ve hububat krizi gibi mevzularda masaya yatırılacak. Ancak buluşmaya katılacak olan Miçokakis'in gündemi yeniden Türkiye.

Yunan medyayı Miçotakis'in zirvede gündeme getireceği mevzuları sayfalarına taşıdı.

Türkiye, adaların silahsızlandırılması gerektiğini belirtiyor. Yunanistan ise adaların silahsızlandırılmasının Yunan toprak tamlığını ilgilendirdiği iddiası ile ziyaret edilemeyeceğini belirtiyor.

CNN Yunanistan, haberinde Miçotakis'in 'Türkiye'nin saldırganlığını' gündeme getireceği bilgisine yer verdi.

Birinci manşetten verilen 'Türk saldırganlığı gündemde'  başlıklı haberde şu ifadeler yer aldı;

'Başbakan Miçotakis'in Türk provokasyonları mevzusunu iki gün sürecek zirvede gündeme getirmesi bekleniyor.'

Gazete Miçotakis'in bu teşebbüsleri sonrası netice metninde 'Türkiye'nin tutumunun ayıplanmasının beklendiğini' yazdı.

RUMLAR DA GÜNDEME GETİRECEK

Yunanistan'ın Doğu Ege adalarının gayri askeri statüsünü ihlal etmesiyle Türkiye ile Yunanistan arasında artan gerginliğin de zirve buluşmasında Yunanistan'ın haricinde Kıbrıs Rum kesimi tarafından da gündeme getirilmesi bekleniyor.

CNN Yunanistan geçtiğimiz günlerde de eş bir iddiayı gündeme taşımıştı George Papaconstantinou imzalı haberde şu ifadeler yer almıştı;

'Miçotakis, Brüksel ve Madrid'de Türkiye'nin saldırganlığını, Yunanistan'ın güvenliği ile Avrupa ve Avrupa-Atlantik seviyesinde karar için pusuda bekleyen riskleri inançla teşhir edecek.'

ZİRVEDEN EVVEL TÜRKİYE MESAJI

Dün, Capital isimli Yunan televizyon kanalından Spyros Dimitrelis'e mülakat veren Miçotakis'in amacında yeniden Türkiye vardı.

Türkiye’yi, Doğu Akdeniz’de dağılmacılıkla yargılayan Yunan lider 'Herkes, Türkiye’nin fazla retoriğinin hududu aştığını kavrıyor. Bu vaziyet Türkiye’yi hiçbir yere götürmez' iddiasında bulundu.

Miçotakis bu mevzuda Avrupa'nın Atina'yı desteklediğinin de altını çizdi.

AB Liderler Zirvesi: Miçotakis Türkiyeyi şikayete gitti İki gün sürecek AB Liderler Zirvesi 23-24 Haziran'da Belçika'nın başşehri Brüksel'de tertip edilecek.

MİÇOTAKİS NE DEMİŞTİ?

Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkiler Yunan Başbakanı Miçotakis'in Amerika Birleşik Devletlerindeki açıklaması sonrası gerilmişti.

Miçotakis, ismini vermeden Türkiye’yi amaçlayarak 'Yunanistan komşularına arkadaşlık elini uzatıyor. Ancak egemenliğimize, egemenlik haklarımıza müteveccih ihlallere ve şipşak son bulmaları gereken Yunan adaları üzerindeki üst uçuşlara hoşgörü göstermeyeceğiz. Siz Kurultay azalarından, bölgede silah satışları ile alakalı kararları verirken, NATO’nun güneydoğu kanadında yeni bir kararsızlık riskini göz önünde bulundurmanızı istiyorum' demişti.

Miçotakis, bu laflarıyla dolaylı olarak Türkiye’ye F-16 uçağı satışına onay verilmemesini arz etmiş oldu.

Yunan Başbakanın 'Siz Kurultay azalarından, Helenizmin 48 yıldır büyük acı sürüklediği ve hâlâ kapanmayan bir yarasını unutmamanızı istiyorum. Kıbrıs’taki atak ve adanın şiddetle ikiye bölünmesine hedefliyorum. Kıbrıs’ta iki ayrı devleti, kimse hiçbir zaman kabul etmeyecektir' lafları ise ayakta alkışlandı.

'GERGİNLİK YARIYILI YAŞIYORUZ'

Miçotakis, Avrupa Millet Partisi 27’nci Kurultayı çerçevesinde Rotterdam’da tertip edilen bir oturumda da Türkiye karşıtı açıklamalar yapmıştı.

Yunan medyasına göre, Miçotakis, Türkiye’ye değinirken 'Gerginlik yarıyılı yaşıyoruz, tarihteki revizyonizmin yeni bir versiyonuna, kaybedilmiş imparatorluklar ile alakalı fantezilere ve beynelmilel hukuk ile geçimli olmayan efor şovlarına hoşgörü gösteremeyiz. Egemenlik haklarımızın ihlal edilmelerine razı olmayacağız” dedi. Miçotakis ayrıca “Bu yarıyılda, NATO’nun güneydoğu kanadında en son lüzumumuz olan şey gerginliktir. Rusya’da birileri, böyle bir şeye çok neşelenecek' ifadesini kullanmıştı.