AB liderlerinden Ukrayna'ya kritik ziyaret

AB liderlerinden Ukrayna'ya kritik ziyaret

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İtalya Başbakanı Mario Draghi bugün Avrupa Birliği'nin Ukrayna'ya verdiği dayanağı göstermek için Kiev'e gitti. 3 liderin savaşın

Avrupa Birliği'nin AB en büyük üç ülkesi Almanya, Fransa ve İtalya'nın liderleri bugün Ukrayna'ya verdikleri dayanağı göstermek için Kiev'e gitti.

İŞGAL SONRASI İLK ZİYARET

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İtalya Başbakanı Mario Draghi 24 Şubat'ta başlayan Ukrayna işgali sonrası ülkeyi ilk kere ziyaret ediyor.

BERABER POZ VERDİLER

Savaşa verdikleri tepkiyle alakalı tenkitlerin üstesinden gelmek isteyen üç liderin ziyaretinin organize edilmesi haftalar aldı.

3 lider Polonya'dan Kiev'e giden bir trene bu sabah bindi ve yola çıktı. Beynelmilel ajanslar liderlerin tren kompartımanından resimlerini paylaşırken Macron, Scholz ve Draghi'nin oturdukları bir masa etrafında sohbet ettikleri görüldü.

AB liderlerinin Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ile yapacağı görüşme sonrası ehemmiyetli iletiler vermesi bekleniyor.

AB liderlerinden Ukraynaya kritik ziyaret
DİKKAT TOPLAYAN GİDEREKME

AB Komisyonu'nun Ukrayna'nın Avrupa Birliği'ne bütün azalık müracaatı mevzusunda yarın bir görüş belirtmesi bekleniyor. Liderlerin kritik ziyaretinin bütün de bu yarıyıla denk gelmesi dikkat çekici. Zira Avrupa'nın en büyük ülkeleri Ukrayna'nın azalık sürecine çok da sıcak bakmıyor.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz daha bir kaç hafta evvel Ukrayna'ya azalık için kapıları kapatmış ve Kiev'e bir ödün tanınmasının azalık için bekleyen değişik ülkelere haksızlık olacağını belirtmişti.

AB liderlerinden Ukraynaya kritik ziyaret
MACRON'DAN DESTEK MESAJI

Dün Romanya'da konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise  Avrupa'nın Ukrayna'ya AB gayeleri mevzusunda güvence verme zamanının geldiğini söyledi.

Macron açıklamasında ayrıntı vermeden, "Ukrayna milleti kahramanca dayanırken biz Avrupalılar net politik sinyaller yollamamız gereken bir noktadayız" ifadelerini kullandı.

ALMANYA İLE YAŞANAN GERİLİM DÜŞECEK Mİ?

Almanya ve Ukrayna arasındaki gerilim savaşın başladığı ilk haftalardan beri yükselerek devam ediyor. Bu da Almanya Başbakanı Olaf Scolz'un Kiev ziyaretini çok daha dikkat çekici bir hale getiriyor.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier'ın Ukrayna’nın başşehri Kiev’e tasarladığı ziyaret Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski tarafından yalanlanmıştı. Steinmeier "Bu ziyaret için hazırdım. Ama kabul etmeliyim ki, Kiev’de istenmiyordum” açıklamasında bulunurken Almanya Başbakanı Scholz Kiev'in hareketini 'rahatsız edici' olarak belirleyip yakın gelecekte Ukrayna’ya bir ziyaret tasarlamadığını söylemişti.

Alman medyası Scholz idaresinin Ukrayna'ya sevk edilecek silahları şuurlu olarak geciktirdiğini iddia etmiş, hükümet de bu haberler sonrasında Gepard uçaksavar tanklarının Ukrayna'ya teslimatını onaylamıştı.

Bugünkü ziyaretin iki ülkenin ilişkilerinde yeni bir sayfa açıp açamayacağı merak mevzusu oldu.