AB, terör paylaşımlarının internetten bir saatte kaldırılmasına yönelik düzenlemeyi kabul etti

AB, terör paylaşımlarının internetten bir saatte kaldırılmasına yönelik düzenlemeyi kabul etti

Avrupa Meclisi AP, internette terör içerikli paylaşımların dağılmasını yasaklamak için bu cins içeriklerin bir saat içinde alan sağlayıcılar tarafından kaldırılmasını öngören legal tertip etmeyi…

AB Komitesinin hazırladığı yeni tertip etmeyle dijital platformların, terör içeriği olduğu belirtilen paylaşımları AB ülkelerinde en kısa müddette kaldırması veya ulaşımını yasaklaması gerekecek. Yönerge verildikten sonra 1 saat içinde içeriğin kaldırılması veya yasaklanması gerekli olacak.

İçeriğin kaldırılmasına müteveccih yönergenin dijital platformlara AB ülkelerinin "yetkili makamları" tarafından sevk edilmesi istenecek. Legal tertip etme, AB içinde yerleşik olup olmadığına bakılmaksızın internet alan sağlayıcıları için geçerli olacak.

Legal tertip etmeye uyulmayarak içeriğin kaldırılmaması veya yasaklanmaması vaziyetinde işletmelere ceza verilecek. Ceza, alan sağlayıcı firmanın küresel senelik cirosunun yüzde 4'ü kadar olabilecek. İçerikleri kaldırılan şahıs veya şirketlerin şikayet hakları bulunacak. Eğitim, sanat, gazetecilik ve araştırma alanlarında bazı ayrıcalıklar yapılabilecek.

AB Kurulu, bazı Avrupa ülkelerindeki terör hücumları sonrasında legal tertip etme önerisini teröristlerin interneti kullanarak radikalleşmesini, adam bulmalarını ve şiddeti teşvik etmelerini yasaklamak emeliyle Eylül 2018'de yapmış, Aralık 2020'de tertip etme üzerinde uzlaşı sağlanmıştı.

Tertip Etmeyi tenkit eten bazı sivil toplum teşkilatları ve politikacılar, internet alan sağlayıcılarına çok kısa vakit verildiği için kanunun teknoloji işletmelerini birtakım algoritmalar kullanmaya iteceğini, böylece bazı içeriklerin terörle alakalı olmasa da yasaklanabileceğini korunuyordu.

Ayrıca, rastgele bir yargı hakimiyeti olmaması ve bir ülkenin başka ülkedeki paylaşımlarla alakalı içerik kaldırma direktifi verebilecek olmasının ifade serbestliğini tehdit ettiği, demokrasiyi riske attığı belirtiliyordu.

AB ülkelerinin, legal tertip etmeyi milli hukuklarına gelecek aydan itibaren uyarlamaları gerekiyor. Yasa AB genelinde bir sene sonra tamamen uygulanır hale gelecek.