AB: Ukrayna'daki savaşın enflasyon üzerinde ağır bir etkisi var

AB: Ukrayna'daki savaşın enflasyon üzerinde ağır bir etkisi var

Avrupa Birliği AB Komiteyi Başkanı Tümörsüle von Der Leyen, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Avrupa Birliği AB Liderler Doruğu'nde toplanarak, “Ukrayna'daki

 

Belçika'nın başşehri Brüksel'de tertip edilen Avrupa Birliği AB Liderler Doruğu’nde 2’nci gün sona erdi. Avrupa Birliği AB Komiteyi Başkanı Tümörsüle von Der Leyen, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile tertip edilen ortak basın buluşmasında, Ukrayna, Moldova ve Gürcistan'ın Avrupa Birliği AB azalığı müracaatlarının yanı gizeme, Avrupa ekonomisinin kuvvetlendirilmesine ait açıklamalarda bulunuldu. AB Komiteyi Başkanı Von Der Leyen yaptığı konuşmada, "Bugün, Avrupa Doruğu sırasında, ekonomi üzerine derinlemesine görüşme fırsatı bulduk. Avrupa bölgesinin her ne kadar savaştan evvel beklediğimizden daha az da olsa 2022 ve 2023’te gelişmeye devam etmesi bekleniyor. Ukrayna'daki savaşın hem sihrime hem de enflasyon üzerinde ağır bir tesiri var. Rusya'nın gaz mevzusundaki devirici eylemini, besin ve enerji sektörlerinin ötesinde maliyet çoğalışlarını gördük. Bu sebeple, özellikle en korunmasız olan cemiyetlerimizin üzerindeki ekonomik ve sosyal tesirlerin nasıl eksiltilebileceğini tartıştık. Rus gazının Avrupa'ya teslimatında yaşanabilecek aksaklıklarla başa çıkmak için yeterince hazırlıklı olma mevzusunda çalışıyoruz" dedi. Leyen, "Meselemizin temel sebebi, kurtulmamız gereken fosil yakıta olan bağımlılığımızdır. Enerji talebimizi çeşitlendirmek için takribî 300 milyar euro ayırarak AB kaynaklarının yine kuvvetlendirilmesini sağlıyoruz. İkinci olarak enerji bereketliliğini artırmayı ve üçüncü olarak yenilenebilir enerjimizin tedarikini çoğaldırmayı sağlayacağız" ifadelerini kullandı.

Leyen ayrıca daha güçlü bir Avrupa Birliği oluşturma güzergahında, AB'nin 27 abone ülkesiyle ortak bir AB acil vaziyet tasarıyı üzerinde çalıştığını söyleyerek, "Rusya'nın gaz dağıtımlarıyla ilişkili daha fazla topallamayla başa çıkmak için hazırlıklı olmamız gerekiyor. Bu mevzuda milli acil vaziyet tasarılarının yeterli olduğundan emin olmak için çok çalışıyoruz. Ortaklarla malzemeleri çeşitlendirmek ve AB ülkeleriyle acil arz eksiltme tasarıyı üzerinde çalışıyoruz. Bunu yapıyoruz zira Covid-19 salgınından dersimizi aldık. Birlik olarak hareket ettiğimizde daha güçlü olduğumuzu ve muazzam bir tesirimiz olduğunu gördük" dedi.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel ise basın buluşmasında yaptığı konuşmada, "Enflasyon hepimiz için büyük bir kaygı kaynağıdır. Rusya'nın saldırganlığı enerji ve besin fiyatlarını çoğaldırıyor. Tam bunlar yurttaşlarımızı ve şirketlerimizi doğrudan etkiliyor. Bu yönde birleştik ve ekonomik siyaset tepkilerimizi yakından koordine etmeye karar verdik" ifadelerini kullandı.

Ukrayna, Moldova ve Gürcistan'a AB azalığı adaylığı

AB Komiteyi Başkanı Leyen ayrıca Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve AB Komiteyi Başkanı Michael ile AB Liderler Doruğu'nde yaptığı görüşmeleri kapsayan ortak bir basın deklarasyonu yayınlayarak, "Bugün, Avrupa için hoş bir gün. Ukrayna ve Moldova'ya Avrupa ailesinin bir parçası olmak için aday statüsü verildi. Gürcistan'a ise AB abonesi olma perspektifi verilmiştir" dedi. Ortak basın açıklamasında, "Avrupa için tanımlayıcı bir an olan bu hoş bir günde Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Moldova Cumhurbaşkanı Maya Sandu ve Gürcistan Devlet Başkanı Salome Zurabişvili'yi dürüstlükle tebrik ediyoruz. Her 3 ülke de Avrupa ailemizin birer parçası, bundan hiçbir zaman kuşkumuz olmadı. Liderlerin bugün aldığı tarihi karar da bunu doğruluyor. Üçüne de AB'ye katılım perspektifi veriyor ve önünüzdeki yolu ortaya koyuyor" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, "Elbette, ülkelerin katılım sürecinin bir sonraki düzeyine geçmeden evvel yapması gerekenler var, ancak hepsinin muhtemel olduğu kadar süratli hareket edeceklerine ve zorunlu reformları uygulamak için muhtemel olduğunca sıkı çalışacaklarına inanıyoruz. Bu reformlar yalnızca Avrupa'ya katılım yolunda ilerlemeleri gerektiği için değil, her şeyden evvel ülkeleri ve demokrasileri için iyi olduğu için ehemmiyetlidir" ifadeleri yer aldı.

AB Komiteyi Başkanı Leyen, "Bugün aldığımız kararın hepimizi kuvvetlendirdiğine derinden inanıyorum. Bu karar Rusya'nın saldırganlığı karşısında Ukrayna, Moldova ve Gürcistan'ı ve Avrupa Birliği'ni güçlendiriyor. Zira Avrupa Birliği'nin dış tehditler karşısında birlik içinde ve güçlü olduğunu dünyaya bir kere daha gösteriyor" biçiminde konuştu.