AB ve İngiltere arasında önemli anlaşma

AB ve İngiltere arasında önemli anlaşma

Avrupa Birliği AB ve İngiltere arasında 2021'deki balıkçılık kotalarının tanımlanmasına müteveccih röportajlarda uzlaşı sağlandı.

AB Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, İngiltere ile AB arasında 2021 seneyi balık avlama kotalarına ait röportajlarda uyuşma sağlandığı bildirildi.
Açıklamada, 75 cins için 2021 seneyi balıkçılık kotası ile bazı derin deniz stoklarına verilecek izinlerin tanımlandığı kaydolundu. Mevzubahisi uyuşmanın teknik ayrıntıları ise henüz paylaşılmadı.

AB ve İngiltere arasında Brexit röportajlarında balıkçılık ve kotalar mevzusu en güç başlıklar arasında yer alıyordu. Taraflar arasında yapılan ticaret ve iş birliği uyuşmasında, İngiliz kara sularındaki AB kotasının 2026 senesine kadar yüzde 25 düşürülmesi ve her balık cinsi için senelik kotaların ayrı olarak tanımlanması öngörülmüştü.

İngiltere'ye bağlı Jersey Adası yönetimi, mayıs ayında kendi sularında avlanmaya devam etmek isteyen Fransız balıkçı teknelerinden, geçmişteki balıkçılık faaliyetlerine dair delil sunmalarını istemişti. Bu gidişat, İngiltere ve Fransa arasında gerilime neden olmuştu. Fransa, Jersey'in elektriğini kesme tehdidinde bulunmuş, Fransız balıkçılar da adanın limanını kuşatmaya almıştı.

İngiliz hükümeti, Jersey Adası'na ihtiyat olarak iki donanma gemisi göndermiş, Fransa da bunun ardından misilleme olarak bölgeye iki donanma gemisi yollama kararı almıştı. Fransız balıkçıların kuşatmasının bitmesi üzerine donanma gemileri karşılıklı olarak geri çağırılmıştı.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara