Abant Milli Parkı'nda fayton yasaklandı

Abant Milli Parkı'nda fayton yasaklandı

Bolu'daki Abant Ulusal Parkı'nda at ve faytonlarla göl çevresinde yapılan turlar sonlandırıldı. Doğa Koruma ve Ulusal Parklar Müdürlüğü'nün kararının ardından faaliyetlerini ulusal parkın yakınlarındaki

Bolu'nun doğa şahanesi, her sene yüz binlerce turisti ağırlayan, Cumhurbaşkanı kararı ile tabiat parkı statüsünden ulusal park statüsüne çevrilen Abant Ulusal Parkı'nda faytonlar menedildi. At ve faytonlarla göl çevresinde yapılan turlar sonlandırıldı. Karar, Doğa Koruma ve Ulusal Parklar Müdürlüğü takımlarınca Abant etrafındaki köylerde yaşayan takribî 200 at ve fayton sahibine bildirildi.

Karara bahane olarak, hayvanların güç şartlarda çalıştırılması ve etraf lekeliliği gösterildi. Faytonlar ve atlar, Abant Gölü etrafının dışındaki Örencik Yaylası'na kaydırıldı. Ziyaretçinin çok az olduğu yaylada faytoncular iş yapamaz hale geldi. Abant Gölü'nün giriş ve çıkış noktalarında vazifeli jandarma takımları, faytoncuları Abant Gölü etrafına sokmadı.

‘YAYLAYA GELEN OLMUYOR’

30 yıldır faytonculuk yapan Hayrettin Türe, atların değerlerinin kendilerine ödenmesini arz ettiklerini söyleyerek, "Bizi dün çıkardılar. Abant'ta 30 yıldır yaptığımız faytonculuğu yapamazsınız dediler. Burada yaylada çalışıyoruz ama yaylaya da gelen olmuyor. Örencik Yaylası'nı bilen yok. Bu at ve fayton Abant'ın sembolüydü. Bahane olarak lekelilik ve atların aşırılığı dediler. Bir tertip etme getirselerdi, biz uyardık ama yapmadılar. Pandemi evveli kontratımız bitmişti. Sözleşme de olmayınca çıkardılar. Benim 7 tane atım var. Bunların bakımı ve gideri güç. Biz bunları aldık. En azından atların değerlerini ödemelerini istiyoruz. Burada elektrikli taşıt olmaz. Alt yapı yok. Burası hep kış. Az bir yaz oluyor. Taşıt dahi gitmez Abant'a." dedi.

‘YA ATLARIN PARASINI ÖDESİNLER, YA BİZE İŞ VERSİNLER’

Faytoncu Ahmet Karagöz de bir çözüm bulunmasını istediğini belirterek, "Yaylaya geldik kimse yok. Alıcı da gelmiyor. Davetliler at ve fayton istiyor. Bizi göl etrafına sokmuyorlar. Kime ne hasarımız oldu. Kimseye bir yanlış söz söylemedik. Ya atlarımızın parası ödesinler ya bize iş versinler ya da çalışmamıza izin versinler" diye konuştu.