ABD 30 yıl sonra İran'dan petrol ithal etti

ABD 30 yıl sonra İran'dan petrol ithal etti

Birbirine iki ters ülke olan Amerika Birleşik Devletleri ve İran arasında petrol ticareti yapıldığı ortaya çıktı. Amerika Birleşik Devletleri, İran'a rakamsız ambargo ve yaptırım uyguluyor.

Dünya siyaset sahnesinde kesintisiz tartışma ve münakaşalara neden olan Amerika Birleşik Devletleri ve İran arasında sıkı ambargo ve yaptırımlara karşın ticaretin yapıldığı tanımlandı. Amerika Birleşik Devletlerinin İran'ı nükleer projeleri sebebiyle kara listeye almasının ardından Avrupa ülkeleri de bu biçimde tutum almaya başlamıştı. Bir yarıyıl neredeyse petrol ticareti yapamayacak gidişata gelen İran ile Amerika Birleşik Devletleri arasında ticaretin yapılması afallamışlıkla karşılandı.

Amerika Birleşik Devletleri PETROL ALDI!

Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bakanlığı'na bağlı Enerji Bilgi Yöneti EIA bilgilerine göre, İran enerji sektörüne uygulanan yaptırımlara karşın Mart ayında İran'dan 1 milyon 33 bin varil petrol ithalatı yapıldı.

30 SENE SONRA BİR İLK

Amerika Birleşik Devletleri, İran'dan en son 1991 senesinde petrol satın almıştı. Aradan 30 sene geçtikten sonra ikinci kere petrol satın alımı yapmış oldu.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara