ABD Başkanı Biden çalışanlar için aşı zorunluluğunu genişletti

ABD Başkanı Biden çalışanlar için aşı zorunluluğunu genişletti

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, daha evvel bazı federal çalışanlar için getirdiği Kovid-19 aşı lüzumluluğunu imza attığı yeni kararnameyle tüm federal ve sağlık çalışanları ile 100'den

Biden, Beyaz Saray'da tertip ettiği basın buluşmasında Kovid-19 ile gayret kapsamında atacakları yeni adımları açıkladı.

Ellerinde Kovid-19'un dağılmasını önlemek için aşı gibi güçlü bir vasıta olduğunu vurgulayan Biden, "Amerika Birleşik Devletlerinde 80 milyon bireyin hala aşı olmadığını görmek hayal kırıklığı." görüşünü paylaştı.

"BU SALGIN, AŞI OLMAYANLARIN SALGINI"

Biden, Delta varyantı sebebiyle ülkenin güç günler yaşadığına işaret ederek, "Bu salgın, aşı olmayanların salgını." değerlendirmesinde bulundu.

Aşı lüzumluluklarına karşı çıkan yerel idareyicileri de tenkit eten Biden, "Bu şahıslar insanları aşıya teşvik etmek yerine mobil morg siparişi veriyorlar." dedi.

Biden, Kovid-19 aşı lüzumluluğunu imza attığı yeni kararname ile tüm federal ve sağlık çalışanları ile 100'den fazla personeli olan iş yerlerinde çalışanları içerecek biçimde genişleteceklerini belirterek, "Aşı bir şahsi hürlük değil, bu etrafınızı gözetmek." diye konuştu.

"AŞI OLMAK İÇİN NEYİ BEKLİYORSUNUZ?"

Henüz aşı olmayanlara da seslenen Biden, "Aşı olmak için neyi bekliyorsunuz? Artık doğru olanı yapın ve aşı olun." çağrısında bulundu.

Biden, aşı olmuş şahısları gözetmek için ek dozların onaylanması vaziyetinde ellerinde yeterince 3. doz aşı olduğunun altını çizdi.

Kovid-19 ile alakalı temkinlerden en çok mekteplerin etkilendiğini belirten Biden, mekteplerin zorunlu ihtiyatlar alınmış biçimde sarih kalması için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı.

Biden, "Bugün buradan tüm eyalet valilerini hocalar ve mektep çalışanlarına aşı gerekliliği getirmeye davet ediyorum. Kimileri halihazırda bunu yapıyor ama daha aşırısına lüzumumuz var. Mekteplerde aşı gerekliliği yeni bir şey değil ve işe yarıyor." ifadelerini kullandı.

Aşılı şahısları gözetmek için adımlarının devam edeceğine dikkati sürükleyen Biden, "Erişim güvenliği yönetimi, maske takmayı yalanlayan şahıslara müteveccih cezaları iki kart artıracak. Şayet maskeyi yalanlıyorsanız ceza ödemeye razı olun." ihtarını yaptı.