ABD Başkanı Biden'a kötü haber! Oyları eriyor...

ABD Başkanı Biden'a kötü haber! Oyları eriyor...

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'ın başkanlığına ait son anketler, 2022'de yapılacak ara tercihlerde Demokrat Partinin, Kurultayın iki kanadında çoğunluğu elinde yakalama uğrunu güçleştirdiğini

Biden, başkanlık koltuğunda henüz bir senesini doldurmadı ancak anketlerde başkanlığının onayına ait oranlar süratle düşüşe geçmiş gidişatta.

NPR/PBS NewsHour/Maris anketinde, Biden’ın "başkanlığını onaylayanların" oranı bir ayda 6 puan düşerek yüzde 49’dan yüzde 43’e geriledi.

Aynı ankette daha donakaltıcı detay ise Biden’ın "başkanlığını onaylamayanların" oranında görülen yüzde 7'lik çoğalış oldu. Buna göre, bir evvelki ay Biden’ın başkanlığını onaylamayanların oranı yüzde 43 iken bu oran yüzde 51’e çıktı.

Ara tercihlerin en büyük göstergeleri olan başkanların onay oranlarına ait ankette, Demokratlar için makûs bir haber daha var.

Katılımcıların yüzde 41’i Biden’ın yaptığı işleri "netlikle onaylamadıklarını" belirtirken yalnızca yüzde 19’u "netlikle onayladığını" beyan etti.

'DEMOKRATLAR İÇİN TRAJEDİ'

Birçok uzman bu oranları, Kasım 2022’de yapılacak ara tercihlerde, "Demokratlar için trajedi" olarak yorumlarken bunun temel sebepleri arasında artan enflasyon, istihdamda temennilerin karşılanmaması, Afganistan’dan çekilme sürecinde yaşanan mağlubiyet gösteriliyor.

Amerika Birleşik Devletlerindeki ünlü araştırma işletmeyi Gallup'un anket kılavuzunda, onay oranı yüzde 50'nin altında olan Amerika Birleşik Devletleri başkanlarının partilerinin ara tercihlerde Temsilciler Meclisinde vasati 37 sandalye kaybettiği, onay oranları yüzde 50'lerde olan başkanların partilerinin ise vasati 14 sandalye kaybıyla karşı karşıya kaldığı belirtiliyor.

Eski Başkan Donald Trump yarıyılında da Trump’ın onay oranı yüzde 40’larda iken 2018 ara tercihlerinde, Cumhuriyetçi Parti, Temsilciler Meclisinde 40 sandalye kaybetmiş ve Meclis çoğunluğunu Demokratlara kaptırmıştı.

Amerika Birleşik Devletleri ara tercihlerinde Temsilciler Meclisinin tüm sandalyeleri, Senatonun ise üçte ikisi tercihe açılıyor.

2020'de yapılan tercihlerde Demokratlar kurultayın her iki kanadında da çoğunluğu elde etmişti.