ABD Dışişleri Bakanı Blinken, gelecek hafta Ukrayna'yı ziyaret edecek

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, gelecek hafta Ukrayna'yı ziyaret edecek

Amerika Birleşik Devletleri ile Rusya arasındaki Ukrayna krizi sürerken, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın gelecek hafta Kiev'i ziyaret edeceği bildirildi.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Blinken, Amerikan CBS kanalında hafta sonu yayınlanacak ziyaretinin ilk yayınlanan kısmında, Ukrayna'daki son büyümeleri görüşmek üzere bu ülkeye gideceğini teyit etti.

Blinken, ziyaretinde, "Şu anda Ukrayna hududundaki asker yığınağı, Rusya'nın Kırım'ı işgal ettiği 2014 senesindekinden daha fazla. Bay Putin'in emellerini bildiğimizi söyleyemem. Onun yapmayı ya da yapmamayı seçebileceği pek çok husus var." ifadelerini kullandı.

Son günlerde Rus askerlerinin geri çekilme sürecini de yakından takip ettiklerini kaydolan Blinken, Amerika Birleşik Devletlerinin Ukrayna'ya verdiği yardımı bir kere daha tekrarladı.

Rusya, 6 Nisan'da Rus ordusunun savaşa hazırlık gidişatına ait teftişlere başlandığını, muhtelif bölgelerde strateji tatbikatlar yapılacağını duyurmuştu.

Bunun ardından Rusya'nın Kırım ve Ukrayna hududunda askeri yığınak yaptığı bildirilmiş, sevk edilen Rus askeri rakamının 100 binden fazla olduğu belirtilmişti.

Rusya Korunma Bakanlığı, 22 Nisan'da ülkenin güney ve batı askeri bölgelerindeki birliklerin tatbikatlarının sona erdiğini ve askerlerin geri çekileceğini açıklamıştı.

Amerika Birleşik Devletleri yönetimi, gerilimin ilk gününden itibaren Kiev ile yakın temas halinde olmuş ve bu ülkeye sarih yardımını ortaya koymuştu.