ABD F-35 ve F-15’leri Girit’e konuşlanacak

ABD F-35 ve F-15’leri Girit’e konuşlanacak

Yunan Kathimerini gazetesine göre Washington, F-35 ve F-15 jetlerinin, temmuz ortalarından itibaren Girit adasındaki Suda üssünde konuşlanabilmesi için Yunan dışişleri ve korunma bakanlıklarından lüzumlu

Bu onayın verileceğine kesin gözüyle bakılıyor. Bu uçaklar ile beraber takribî 500 Amerikalı askeri personel de Girit adasına gidecek.

TATBİKAT VE İŞLEM

Amerika Birleşik Devletleri savaş uçaklarının Suda hava üssünde ne kadar kalacakları hakkında bilgi verilmedi. Kathimerini gazetesi, mevzubahisi uçakların “tatbikat ve işlemlere” katılacaklarını yazdı. Amerika Birleşik Devletleri, deniz ve üssünün bulunduğu Suda’da altyapı çalışmaları için son senelerde on milyonlarca dolar tüketme yaptı. Bu çerçevede hava üssü, F-35 tipi savaş uçaklarını hudutlu vakit için de olsa barındırabilecek gidişata getirildi. Bu arada, Yunanistan ile Amerika Birleşik Devletleri arasında geçen sene ekim ayında imza atılan korunma işbirliği uyuşması aktüellenmiş yeni protokol ile alakalı yasa tasarısı, yarın Yunan meclisinde onaylanacak.

TÜRKİYE’YE F-16 MEVZUSU

Yunanistan Başbakan Kiriakos Miçotakis, 16 Mayıs pazartesi günü Beyaz Saray’da Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden ile görüşecek. Bir gün sonra ise Amerika Birleşik Devletleri Kurultayı’nde konuşma yapacak. Miçotakis’in Amerika Birleşik Devletleri ziyaretinde Türkiye’ye F-16 savaş uçağı verilmesini yasaklamaya çalışacağı öne sürülüyor. Başbakan Miçotakis’in, bu mevzuda özellikle Kurultay’yi etkilemek isteyeceği iddia edildi. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, bir vakit evvel Türkiye’ye F-16 savaş uçağı verilmesi ile alakalı olarak, “Türkiye, Yunanistan’ı tehdit ediyor. Dolayısıyla, Türkiye’nin silahlandırılmasından memnun değiliz. Zira bu silahlardan kimileri Yunanistan’a yöneltilebilir” demişti.

ABD F-35 ve F-15’leri Girit’e konuşlanacak

BİDEN’DAN UKRAYNA’YA DESTEK İÇİN KRİTİK İMZA

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya Rus hücumlarına karşılık vermesi için gereken askeri donanımın sağlanmasını basitleştirmeyi kasteden “2022 Ukrayna Demokrasi Korunması Ödünç Verme ve Kiralama Kanunu”nı imza attı. Yasa, Amerika Birleşik Devletleri’nin İkinci Dünya Savaşı sırasında bağlaşıkların Nazileri bozguna uğratmasına takviyeci olan “Ödünç Verme Kanunu”nı anımsatıyor. Biden’ın cuma günü Ukrayna’ya 150 milyon dolar bedelinde yeni bir askeri destek kutusunu duyurmasının ardından savaşın başından beri Amerika Birleşik Devletleri’nin yaptığı destek 3.8 milyar dolara erişti.