ABD fazla koronavirüs aşılarını elden çıkarıyor

ABD fazla koronavirüs aşılarını elden çıkarıyor

Amerika Birleşik Devletlerinin takribî 60 milyon doz AstraZeneca Kovid-19 aşısını, federal güvenlik hakimiyetlerinin ardından aşı lüzumu olan değişik ülkelerle paylaşmaya başlayacağı bildirildi.

Beyaz Saray Lafçısı Jen Psaki, tertip ettiği günlük basın buluşmasında, Amerika Birleşik Devletlerinin elindeki AstraZeneca aşısını gelecek günlerde değişik ülkelerle paylaşmaya başlayacağını belirtti.

AstraZeneca aşısının henüz Amerika Birleşik Devletleri Yiyecek ve İlaç Dairesinden FDA onay almadığına işaret eden Psaki, "Amerika Birleşik Devletlerinin halihazırda FDA tarafından onay alan aşı stokuna ve AstraZeneca'nın onay almadığı aslına sabrederek, gelecek birkaç ay süresince AstraZeneca aşılarına lüzum dinlemeyeceğiz. Dolayısıyla Amerika Birleşik Devletleri bu aşıları değişik ülkelerle paylaşacak." ifadesini kullandı.

Amerika Birleşik Devletlerinin üretilen ve imal evresinde olan takribî 60 milyon AstraZeneca aşısını dünyadaki değişik ülkelerle paylaşması bekleniyor.

Biden yönetimi, Mart 2021'de 4 milyon doz AstraZeneca aşısını Meksika ve Kanada ile paylaşacağını duyurmuştu. Mevzubahisi 60 milyon doz aşının hangi ülkelere sevk edileceğine dair son karar henüz alınmadı.