ABD Hazine Bakanı Yellen: 'Daha fazlasını yapmalıyız'

ABD Hazine Bakanı Yellen: 'Daha fazlasını yapmalıyız'

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanı Janet Yellen, piyasa işleyişini desteklemek için hala fazla siyaset müdahalelerine lüzum dinlendiğini belirterek finansal sistemdeki kırılganlıkları…

Yellen, Amerikan finans sistemine müteveccih tehlikeleri ele almak üzere ülkedeki mali regülatörlerle toplandı.

Misyona gelmesinin ardından ilk Finansal Karar Himaye Konseyi Toplantısı'nı idareyen Yellen, buluşmanın açılışında yaptığı konuşmada, takribî bir sene evvel yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgının ekonomide ve finansal sistemde ehemmiyetli bir baskıya neden olduğunu anlattı.

Yellen, "Gerçeğinde şu anda derin bir çukurdan çıkıyoruz ancak çukurun basitlikle daha da derinleşebileceğine dikkat etmeliyiz." dedi.

HEDGE FON ÇALIŞMA GRUBU YİNE BİR ARAYA GELECEK

2008'deki Finansal Krizi'nin ardından çoğalan anapara ve likidite lüzumlarının bankaların salgının neden olduğu krizi atlatmasına destekçi olduğuna işaret eden Yellen ancak piyasa işleyişini desteklemek için hala fazla siyaset müdahalelerine lüzum dinlendiğini kaydoldu.

Yellen, "Finansal sistemdeki kırılganlıkları gidermek için daha aşırısını yapmalıyız." ifadesini kullandı.

Salgının bazı manivelasının da stresi artırabileceğini gösterdiğine dikkati sürükleyen Yellen, hedge fonların oluşturduğu tehlikeleri araştıran Hedge Fon Çalışma Grubu'nun yine bir araya geleceğini duyurdu.

Yellen, kırılganlıkların giderilmesi gereken bir değişik alanın bono piyasası olduğunu belirterek "Güçlü bir Amerika Birleşik Devletleri ekonomisi için derin ve likit bir bono piyasası lüzumludur. Bu tüm finansal sistem için kritiktir. Amerika Birleşik Devletleri dolarını dünyanın rezerv para üniteyi olarak takviyeler ve küresel olarak varlık sınıfları için bir mihenk taşıdır." ifadelerini kullandı.

Abuhava farklılığı gibi yeni tehlikelerin de dikkate alınması gerektiğini vurgulayan Yellen, abuhava farklılığının etraf için varoluşsal bir tehdit olduğunu ve ülkenin finansal kararı için çok büyük bir tehlike oluşturduğunu kaydoldu.