ABD Hazine Bakanı'ndan Bitcoin uyarısı!

ABD Hazine Bakanı'ndan Bitcoin uyarısı!

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, kripto para birimlerinden Bitcoin'in çoğu zaman yasa dışı finansman için kullanıldığını belirterek, söz konusu kripto para birimini "verimsiz" ve "spekülatif"…

Yellen, The New York Times tarafından tertip eden bir etkinlikte, ekonomi gündemine ait değerlendirmelerde bulundu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının kapı araladığı krizden en çok etkilenenlerin kalıcı olarak yara almamasının sağlanması gerektiğine işaret eden Yellen, "Ürem oranı ortamı hasebiyle eskisinden daha fazla mali alanımız olduğunu ve bunu kullanmayı dikkate almamız gerektiğini düşünüyorum." diye konuştu.

Yellen, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Joe Biden'ın 1,9 trilyon dolarlık ekonomik destek paketinin başarılı olup olamayacağına ait "Benim için muvaffakiyet, salgın öncesi işsizlik düzeylerine geri dönebilmemiz ve bilhassa hizmet sektöründe işini kaybedenlerin yine istihdamını görebilmemizdir." ifadelerini kullandı.

Hazine Bakanı'nın en ehemmiyetli görevinin ülkenin sağlam bir mali rotada olmasını sağlamak olduğunu vurgulayan Yellen, ekonomiyi hızlı bir şekilde yoluna sokmak için ihtiyaç duyulan harcamanın yapılmamasının bir fiyatı olacağını aktardı.

"İNSANLAR AŞIRI DERECEDE OYNAK OLABİLECEĞİNİN FARKINDA OLMALI"

Yellen, vergi tertip etmelerine de değinerek, Biden'ın varlık vergisini seçenek etmediğini, böyle bir verginin ehemmiyetli uygulama meseleleri olacağını ve idarenin müesseseler vergisini yüzde 28'e çıkarmayı istediğini anlattı.

Anapara kazancı vergisine yönelik bir artışın dikkate alınmaya değer olabileceğini belirten Yellen, vergiyle alakalı vaziyetin sıradan yatırımcılar üzerindeki tesirinin yakından incelenmesi gerektiğinin vurguladı.

Yellen, Bitcoin'e konusunda de değerlendirmelerde bulunarak, şunları kaydetti:

"Bitcoin'in bir işlem mekanizması olarak yaygın olarak kullanıldığını düşünmüyorum. Korkarım çoğu kez yasaya aykırı finansman için kullanılıyor. İşlemleri gerçekleştirmenin son derece verimsiz bir yolu ve bu işlemlerin gerçekleştirilmesinde tüketilen enerji miktarı şaşırtıcı. Oldukça spekülatif bir varlık. Bence insanlar aşırı derecede oynak olabileceğinin farkında olmalı. Yatırımcıların yaşayabileceği potansiyel kayıplar ile ilgili kaygılıyım."

Geçtiğimiz hafta hızlı bir yükseliş gösteren Bitcoin, yeni haftada ise düşüş kaydetti. Hafta sonu 58 bin doların üzerini gören Bitcoin'in ücreti, pazartesi 50 bin doların altına kadar indi.