ABD istihbaratı: Putin uzun savaşa hazır

ABD istihbaratı: Putin uzun savaşa hazır

Evvelki gün Amerikan senatosuna brifing veren Amerika Birleşik Devletleri istihbarat servisleri, Rusya lideri Putin’in Ukrayna’da uzun soluklu bir savaşa hazırlandığını ve yenildiğini düşünürse nükleer

Amerikan istihbarat servislerinin idareyicileri salı günü Senato’da Amerika Birleşik Devletleri’ye karşı muhtemel tehditlere ait bir bilgilendirme seansına katıldı. Seansta konuşan Amerika Birleşik Devletleri Milli İstihbarat Direktörü Avril Haines, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’da alacağı muhtemel bir bozgunu rejimine varoluşsal bir tehdit olarak görebileceğini, böyle bir gidişatta nükleer silah kullanabileceğini söyledi.

HEDEF MOLDOVA

Haines, Donbas ele geçirilse dahi Moskova idaresinin savaşı tamamlamayacağını ve Kiev’deki zafersizliğin ardından Donbas’a odaklanmanın “geçici bir metamorfoz” olduğu değerlendirmesini yaptı. “Putin’in Ukrayna’da uzun bir savaşa hazırlandığı ve bu savaşta Donbas’ın ötesine geçen hedeflere erişme hedefinde olduğunu değerlendiriyoruz” diyen Haines, Putin’in Kırım ile Donbas bölgesi arasında bir kara köprüsü oluşturmak ve bu iletişimi batıda kalan Moldova’nın Rus ayrılıkçısı Transdinyester bölgesine de uzatmak istediği istikametinde belirtiler olduğunu belirtti. Haines bu doğrultuda Rusya’da seferberlik ve sıkıyönetim duyuru edilmesinin de ihtimal dahilinde olduğunu söyledi.

NÜKLEER OLASILIĞI

Haines, Putin’in nükleer silahlara müracaat etmesi olasılığına ait bir sual üzerine, Rus liderin varoluşsal bir tehdit görmediği sürece nükleer silah kullanmayacağını ifade etti. Ancak Ukrayna’daki muhtemel bir hezimetin Moskova’da bu güzergahta bir tehdit olarak görülebileceğini belirten Haines, Rusya’nın Batılı ülkeleri Ukrayna’ya destek vermekten caydırmak emeliyle nükleer tehditleri sürdürmesini beklediklerini söyledi.

ABD istihbaratı: Putin uzun savaşa hazır

RUSYA’DAN HERSON’U İLHAK TASARIYI

Moskova idaresinin, Ukrayna işgalinde Rus eforlarının hakimiyetine giren ilk bölgelerden olan güneydeki Herson’da ilhak tasarıyı olduğu belirtildi. Herson’daki bölgesel askeri ve sivil idare başkan yardımcısı Kirill Stremousov, Rusya merkezli TASS haber ajansına verdiği beyanatta, bölgedeki yetkililerin Moskova’dan “Herson’u Rusya Federasyonu’nun bileşeni haline getirmesi çağrısı” yapacaklarını söyledi.

Stremousov, Herson’un Ukrayna’dan parçalaması için bir oylama tertip etmek yerine Herson bölgesel idaresinin Rusya’ya bağlanma arzı üzerine bir kararname tertip edileceğini belirtti. Rusya’nın seçilmiş belediye başkanını vazifeden alarak Rus yanlısı bir yönetimi iş başına getirdiği Herson’da ayrılık halkoylamasını tertip edebileceği düşünülüyordu. Bölgede Ukrayna para üniteyi yerine rubleyi dolaşıma sokmaya çalışan, internet altyapısını değiştiren Rusya yanlısı idareyiciler, ulusa bu sene Rusya pasaportu dağıtmaya başlayacaklarını duyurdu.