ABD istihbaratından akılalmaz iddia… Rusya Karadeniz limanlarına mayın döşedi!

ABD istihbaratından akılalmaz iddia… Rusya Karadeniz limanlarına mayın döşedi!

Rusya ve Ukrayna arasında süren savaş rakamsız sivil ve askeri kayba neden olurken bir yandan da dünyayı büyük bir krize çekti. Ukrayna’dan çıkamayan ve akdikeni ülkelere gönderilemeyen hububat sebebiyle

Amerika Birleşik Devletleri, Rus donanmasının Ukrayna'nın Karadeniz limanlarına mayın döşeme emri verdiğini söyledi.

Saklılığı yeni kaldırılan Amerika Birleşik Devletleri istihbaratına göre, Rus donanmasına Odesa ve Ochakiv limanlarına mayın döşeme emri verildi ve Ukrayna hububat ihracatının kuşatmasının bir parçası olarak Dinyeper Nehri'ni ise çoktan mayınlarla döşedi.

İstihbarat işlemi, bu atakların Rusya'nın küresel kıtlığı tetiklemekle tehdit eden hububat ihracatı kuşatmasının bir parçası olduğunu iddia ediyor.

ABD istihbaratından akılalmaz iddia… Rusya Karadeniz limanlarına mayın döşediUkrayna hububatının depolandığı silolar

UYDU GÖRÜNTÜLERİ Amerika Birleşik Devletleri TARAFINDAN YAYINLANDI

Amerika Birleşik Devletlerili yetkililer ayrıca, hububat ihracatındaki kesintinin küresel bir kıtlığı tetiklemekle tehdit ettiği bir zamanda, Ukrayna'nın en büyük ikinci hububat terminali Mykolaiv'de bu ayın başlarında Rus füze ataklarının yol açtığı zararı gösteren uydu görüntüleri yayınladı. Mykolaiv'deki ayçiçek yağı depolama tankları da çarşamba günü hamleye uğradı.

Rusya, Karadeniz limanlarının etrafına mayın döşediğine reddetti ve Kiev'le alakalı iddiaları tersine çevirerek Ukraynalıların kendi limanlarına mayın döşediğini iddia etti.

Amerika Birleşik Devletleri istihbaratı bunun, hâlâ Ukrayna hakimiyetindeki kıyı şeridini kesmek için ortaya konan bir Rus taktiği olduğunu söylüyor.

Amerika Birleşik Devletlerili bir yetkili, "Amerika Birleşik Devletleri, Karadeniz filosunun Ukrayna'nın Odesa ve Ochakiv limanlarını faal bir biçimde kuşatmaya alma emri altında olduğu bilgisine sahip. Rusya'nın kuzeybatı Karadeniz'de mayın döşemediği iddialarına karşın, Rusya'nın hakikatinde Karadeniz'de Ochakiv yakınlarındaki mayınları yerleştirdiğini doğrulayabiliriz. Ayrıca Rus eforlarının daha evvel Dinyeper Nehri'nde de mayın kullandığına dair işaretlerimiz var.” laflarıyla iddiaları açıkladı.

Yetkili, "Ukrayna'nın deniz yoluyla ihracatı küresel besin güvenliği için hayati ehemmiyet taşıdığından, Rusya'nın Karadeniz'in kuzeyindeki üçte birlik alanda deniz ticaretinin durmasına neden olan ve bölgeyi navigasyon için güvensiz hale getiren eylemlerinin tesiri küçümsenemez" dedi.

ABD istihbaratından akılalmaz iddia… Rusya Karadeniz limanlarına mayın döşediAmerika Birleşik Devletleri istihbaratının paylaştığı uydu görüntüleri

TAHILIN YÜZDE 95'İ BU LİMANLARDAN ÇIKIYOR

Ukrayna'nın dünya buğday ihracatında 10'uncu sırada olduğu ve bu ihracatın takribî yüzde 95'inin Karadeniz limanları üzerinden ülkeyi terk ettiği öğreniliyor.

Öte yandan seçenek kara yolları araştırılırken, İngiltere, Karadeniz üzerinden kargo gemilerine eskortluk öneri eden Türkiye'ye teknik uzmanlık öneri etti. Ankara da önerilen hububat kafilelerini görüşmek üzere Rus yetkililerle bir buluşma tarihi tanımlayamadığını söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri dün ayrıca, Ukrayna'nın en büyük ikinci şehri olan Mykolaiv'deki Nika-Tera hububat terminaline 4 Haziran'da Rus atağında verilen zararın ölçeğini gösteren uydu görüntülerinin saklılığını kaldırdı.

ABD istihbaratından akılalmaz iddia… Rusya Karadeniz limanlarına mayın döşedi Savaşın yol açtığı hububat krizi uzadıkça evrensel lekeyiz de gelişiyor

Amerika Birleşik Devletlerili yetkililer "Görüntü, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin, bölgedeki hububat silolarından üçünün yanı gizeme hububatları gemilere yükleyen konveyör sisteminin yok olmasına yol açtığını sarihçe ortaya koyuyor" dedi.  

Bu da Rusya'nın hamlesi sebebiyle hububat terminalinin ihracat kapasitesinin en az üçte bir oranında eksildiği anlamına geliyor.

"KITLIK ŞİMDİ BAŞLAYACAK"

Perşembe günü yayınlanan video görüntüleri ayrıca, Ukrayna'nın Karadeniz limanı Mykolaiv'deki bir terminalde, Rus füze hücumunun neden olduğu ayçiçek yağı depolanan iki tankın ciddi zarar aldığını gösterdi.

ABD istihbaratından akılalmaz iddia… Rusya Karadeniz limanlarına mayın döşedi Kremlin, küresel bir kıtlığı tetiklemeye çalışmayı resmen yalanladı, ancak bu haftanın başlarında Rus devleti yanlısı basın kuruluşu RT'nin başkanı Margarita Simonyan, taktiğin bu olduğunu öne sürdü.

Simonyan , St. Petersburg Ekonomik Forumu'na verdiği beyanatta , "Kıtlık şimdi başlayacak ve yaptırımları kaldıracak ve bizimle dost olacaklar, zira bizimle dost olmamanın olanaksız olduğunu kavrayacaklar" dedi.