ABD, koronavirüsten ölenleri 1 yıldır soğutucu kamyonlarda bekletiyor!

ABD, koronavirüsten ölenleri 1 yıldır soğutucu kamyonlarda bekletiyor!

New York'un Brooklyn şehrinde geçen yıl yeni tip koronavirüsten Kovid-19 can verenler için konulan soğutucu kamyonlarda hali hazırda 750 ortamında cesedin bulunduğu belirtildi.

Kar emeli gütmeyen The City adlı kuruluşun internet sayfasında, Brooklyn'in 39. Sokak İskelesi'nde geçici morg olarak kullanılan kamyonlarda, ne zaman bölgedeki kabirliklere gömüleceği emin olmayan 750 Kovid-19 şahsın cesedinin bir seneyi aşkın müddettir bekletildiği belirtildi.

The City kuruluşunun, Missing Them organizasyonu ve Columbia Tutarlı Araştırma Raporlama Merkeziyle 13 aydır yürüttükleri araştırma, Nisan 2020'den bu yana 500 ila 800 arasında değişen suratlarca cesedin soğutucu kamyonlarda yakalandığı ve ne zaman defnedileceğine müteveccih net büyümenin olmadığını ortaya koydu.

CESETLERİN HART ISLAND'A GÖMÜLMESİ OLASI

Baş Tıbbi Tetkik Büroyu Komiser Dayanakçısı Dina Maniotis, New York Şehir Meclisi buluşmasında, "Şehir yönetimi yakın gelecekte bu cesetlerin rakamını eksiltmeye çalışacak ve ailelere transferler hakkında bilgi vermeye çalışacak." diye konuştu.

Maniotis, kamyonlarda bekletilen cenazelerin yakınlarının bir haylisinin kendileriyle bağlantıyı kestiğini belirterek, cesetlerin Kovid-19 salgını yarıyılında ekonomik kazancı yeterli olmayan veya sahip çıkılmayan binlerce cenazenin gömüldüğü New York'un Hart Island adasına defnedileceğini söyledi.

The City'nin, New York Şehir Meclisi buluşmasında da atıfta bulunulan araştırmasına göre, 2020'de Kovid-19'dan can veren her 10 New Yorkludan 1'inin Hart Island'a gömüldüğü kaydolundu.

New York'un Bronx bölgesindeki bir isme olan Hart Island, geçen sene Kovid-19'dan can veren kimsesizlerin veya parasal eforu eksik olanların tabutlarının üst üste gömüldüğü kabirlik olarak gündeme gelmişti