ABD meydan okudu: Rusya'nın planını deşifre ediyoruz! 2014 senaryosu yeniden devrede...

ABD meydan okudu: Rusya'nın planını deşifre ediyoruz! 2014 senaryosu yeniden devrede...

Amerika Birleşik Devletleri, Rusya’nın 2014'te Kırım’da uyguladığı usullerle, Ukrayna'nın bazı topraklarını ilhak etmeyi tasarladığını iddia etti. Milli Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby mevzuya ait

Amerika Birleşik Devletleri Milli Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, Rusya’nın ilhak için zemin oluşturmaya başladığını öne sürdü. İddiasını Amerika Birleşik Devletleri istihbaratına katlandıran Kirby, Eylül ayında Ukrayna’da Rusya’nın işgal ettiği bölgelerde, Rusya’ya katılma mevzusunda “sahte” bir halkoylaması yapılabileceğini söyledi.

"KİMSEYİ ALDATTIKLARINI SANMASINLAR"

Kirby, “Amerikan milletine sarihçe söylemek istiyoruz. Kimseyi aldattıklarını sanmasınlar. Rusya lideri Vladimir Putin 2014’teki senaryoyu tekerrür yürürlüğe koymaya hazırlanıyor” diye konuştu.

Rusya’yı Ukrayna’da işgal ettiği toprakların idaresine hukuksuz yollarla Rus yanlısı bireyleri getirmekle yargılayan Kirby, bu şahısların Rusya’nın ilhakına zemin hazırlayacak halkoylamasının hazırlığını yapmakla görevlendirildiklerini öne sürdü.

ABD meydan okudu: Rusyanın planını deşifre ediyoruz 2014 senaryosu yeniden devrede...
Kirby, halkoylaması neticelerinin bağımsız Ukrayna topraklarının Rusya’ya katılması için bahane olarak kullanılacağını korundu.

HALKOYLAMASINDAN EŞ NETİCE BEKLENİYOR

Rusya, halihazırda işgal altında yakaladığı Ukrayna topraklarında kendi tanımladığı bölgesel ve yerel idareyicileri soymuş gidişatta.

Kırım’da 2014’te tertip edilen ve beynelmilel cemiyet tarafından tanınmayan halkoylamasında millet Rusya’ya katılım istikametinde rey kullanmış, ardından Rusya Kırım’ı ilhak etmişti.

Ukrayna’nın işgal altındaki bölgelerinde tertip edilecek bir halkoylamasının da büyük olasılıkla eşi bir netice doğuracağı varsayım ediliyor.

ABD meydan okudu: Rusyanın planını deşifre ediyoruz 2014 senaryosu yeniden devrede... Rusya, Kırım’ı 8 sene evvel tertip edilen halkoylamasının ardından ilhak etmişti./AFP 

"TASARILARINI DEŞİFRE EDİYORUZ"

Milli Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, Rusya’nın tasarılarını deşifre ettiğini, böylece “dünyanın kalkışılacak bir ilhak teşebbüsünün evvelden tasarlandığını, yasa dışı ve gayrimeşru olduğunu göreceğini” söyledi.

Rusya’nın işgal etmeyi tasarladığı bölgelerin Donetsk, Luhansk, Kherson ve Zaporizhzhia’yı da içerdiğini belirten Kirby, Amerika Birleşik Devletleri ve bağlaşıklarının böylesi bir gidişatta tepkilerini süratle gösterecekleri lafı verdi.

Rusya'nın 2014 senesinde Kırım'da tertip ettiği halkoylaması 15 milletten oluşan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 13 azası tarafından geçersiz sayıldı. Geçersiz duyuru edilen bir karar, konsey azası Rusya tarafından veto edildi. Çin, oylamada çekimser kaldı.

YAPTIRIM TEHDİDİ

Kirby Rusya'nın böyle bir adım atması gidişatında daha ağır yaptırımlar uygulanacağı tehdidinde bulunurken "Güçle ilhak, BM anayasasının ağır bir ihlali olur ve bunun sorgusuz sorusuz veya cezasız kalmasına izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Kremlin'den Kirby'nin açıklamalarına henüz bir yanıt gelmedi.