ABD polisi robot kullanımına son verdi

ABD polisi robot kullanımına son verdi

New York Polis Teşkilatı NYPD, gelen tepkiler üzerine müzakereli robot köpek ‘Digidog’u artık kullanmayacaklarını açıkladı.

NYPD'nin istihbarat ve terörle gayret komiser dayanakçısı John Miller, New York Times'a yaptığı açıklamada, riskli etraflarda tahlil yapmak için kullanılan robot köpeğin üreticisi Boston Dynamics ile takribî 94 bin dolar bedelindeki kira kontratının 22 Nisan itibariyle sonlandırıldığı istikametindeki haberleri doğruladı.

Miller, Digidog'un "ucuz bir propagandaya" kurban gittiğini belirterek, "Buna şimdilik, bir siyaset zayiatı diyebiliriz. Ona Lassie ismini vermeliydik" lafları ile tepkisini ortaya koydu.

ABD polisi robot kullanımına son verdi

New York'un Demokrat milletvekili Alexandria Ocasio Cortez, şubat ayında, Digidog'un düşük kazançlı ve beyaz olmayan toplulukları hedeflemek için kullanıldığını ifade ederek robotun kullanılmasını ayıplamıştı.

Cortez ayrıca, NYPD'nin stokuna dahil ettiği robot köpek için tüketilen paranın mekteplere ve değişik öncelikli gereksinimlere tüketilmesi gerektiğini korunmuştu.