ABD ve Japonya meydan okudu: 50 savaş uçağı aynı anda havalandı!

ABD ve Japonya meydan okudu: 50 savaş uçağı aynı anda havalandı!

Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya, işbirliği yaparak bölgede efor şovu yapan Çin ve Rusya'ya alan okuyarak ortak bir tatbikat reelleştirdi. 50 savaş uçağının katıldığı tatbikatın "Japon-Amerika

Japonya Korunma Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre, Amerika Birleşik Devletleri Hava Güçleri'nden bir düzine F-22 hayalet avcı uçağı, 4 adet F-35 savaş jeti ve 13 adet F-15 savaş uçağı ile Japonya'ya ait 20 adet F-15 ve F-2 savaş uçağı Japonya yakınlarında ortak tatbikat reelleştirdi.

Amerika Birleşik Devletleri-JAPON İTTİFAKI KUVVETLENİYOR

Bakanlık savaş uçaklarının strateji maharetleri ve 'ortak müdahale maharetini' geliştirmek emeliyle Japonya Denizi, Pasifik Ummanı ve Doğu Çin Denizi üzerinde uçuşlar hakikatleştirdiğini belirtti.

Yapılan açıklamada tatbikatın "Japon-Amerika Birleşik Devletleri İttifakı'nın tesirli caydırıcılık kapasitesini kuvvetlendirmek" emeliyle asıllaştırıldığının altı çizildi.

Amerika Birleşik Devletleri Hava Güçleri bu haftaki tatbikat hakkında rastgele bir açıklama yapmadı ancak geçtiğimiz ay Kadena Hava Üssü'ne 12 adet F-22 savaş uçağı sevk edildiği açıklanmıştı. Mevzuya ait açıklamada, sevk edilen F-22'lerin özgür bir Hint-Pasifik sağlamak için muhtelif görevler yürüteceği vurgulanmıştı.

ABD ve Japonya meydan okudu: 50 savaş uçağı aynı anda havalandı
ÇİN VE RUSYA VARLIKLARINI ARTIRDI

Çin ve Rusya'ya ait savaş gemileri son yarıyılda Japonya etrafındaki varlıklarını artırdı.

Japonya Sahil Güvenlik Güçleri son olarak geçtiğimiz hafta Çin hükümetine ait 2 geminin, Doğu Çin Denizi'ndeki Senkaku Adaları sarihlerinde Japonya karasularını ihlal ettiğini duyurmuştu. Yapılan açıklamada gemilerin yerel saatle 04:30 sıralarında Uotsuri Adası sarihlerindeki sulara girdiği ve bölgede faaliyet gösteren bir Japon balıkçı teknesine yaklaşmaya çalıştığı belirtilirken, Japonya Sahil Güvenlik Güçleri'ne ait devriye gemilerinin ise Çin gemilerini Japonya'nın karasularını şipşak terk etmeleri mevzusunda uyardığı ifade edildi.

Son büyüme ile beraber, Çin'in bu sene Japonya karasularına müteveccih ihlallerinin sayısı 12'ye yükseldi. Çin gemileri son olarak 23 Haziran'da Japonya karasularına girmişti.

ÇİN: HAKİMLİK HAKLARIMIZA UYGUN

Japonyalı yetkililer Çin Donanmasının bu sene Senkakus etrafındaki sularda rekor  zaman tükettiğini öne sürüyor, Çin Dışişleri Bakanlığı ise adaları çevreleyen sulardaki devriyelerinin "Çin'in hakimlik hakkının uygun bir uygulaması" olduğunu iddia ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya'nın ortaklaşa hakikatleştirdiği tatbikat Batı medyasında Rusya ve Çin'e verilen ortak bir ileti olarak açıklandı.

BİR TATBİKAT DA GÜNEY KORE İLE

Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Kore, Pyongyang ile gerilimin sürdüğü yarıyılda ortak hava tatbikatı tertip etti. İlk kere F-35A savaş uçaklarının kullanıldığı tatbikatta F-35A, F-15K, KF-16 ve FA-50 jetleri ile F-16'lar da yer aldı. Güney Kore Hava Güçleri tarafından yapılan açıklamada, her iki ülkeden 30'dan fazla jeti kapsayan 4 günlük tatbikatın bitirildiği duyuruldu.

Tatbikatın güçlü Güney Kore-Amerika Birleşik Devletleri ittifakını ve ortak korunma duruşunu simgeleyen ehemmiyetli bir Tatbikat olduğu belirtildi.