ABD ve Rusya arasındaki kritik görüşme Cenevre'de başladı

ABD ve Rusya arasındaki kritik görüşme Cenevre'de başladı

Amerika Birleşik Devletleri ile Rusya arasındaki Ukrayna ve NATO mevzulu güvenlik görüşmeleri, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakan Destekçisi Wendy R. Sherman ve Rusya Dışişleri Bakan Destekçisi

Bir zamandır tüm dünyayı diken üstünde ve savaş fobisiyle yaşatan Ukrayna krizi için çözüm arayan taraflar bir defa daha bir arada.

Rusya ile Amerika Birleşik Devletleri bugün Cenevre'de krizle alakalı kritik bir görüşme yapıyor. 12 Ocak'ta ise mevzunun NATO-Rusya Konseyi'nde ele alınması bekleniyor.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 16 Haziran'da yeniden Cenevre'de buluşmuş, iki lider anlaşmazlıklı mevzuların çözümü için diyaloğun sürdürülmesi kararı almıştı.

ABD ve Rusya arasındaki kritik görüşme Cenevrede başladı

Rusya'nın Ukrayna hududunda yaptığı askeri yığınağa başta Amerika Birleşik Devletleri ve NATO olmak üzere bir hayli Batılı ülke tepki göstermiş, Ukrayna'ya karşı saldırgan bir davranışın Rusya için ciddi neticeleri ve ağır değeri olacağı ihtarı yapılmıştı.

Rusya ise aralık ayında Amerika Birleşik Devletleri ve NATO'ya verdiği güvenlik garantilerini de kapsayan önerisinde NATO'nun doğuya doğru genişlememesi için kendisine garanti verilmesini de arz eden bazı tekliflerde bulunmuştu.

ABD ve Rusya arasındaki kritik görüşme Cenevrede başladı

NATO'DAN İLK AÇIKLAMA GELDİ

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO-Ukrayna Kurulu Buluşması evveli Ukrayna’nın Avrupa ve Avrupa-Atlantik Entegrasyonundan Mesul Başbakan Destekçisi Olga Stefanishyna ile ortak basın buluşması tertip etti. Burada konuşan Stoltenberg, “Barışçıl siyasal bir yol için çok çalışıyoruz. Ancak Rusya'ya da birlik içinde olduğumuza dair çok net bir ileti vermemiz gerekiyor” dedi.

Gözden KaçmasınPutinin NATO çağrısı geri tepti: İskandinav ülkeleri üyeliğe hiç olmadığı kadar yakınPutin'in NATO çağrısı geri tepti: İskandinav ülkeleri aboneliğe hiç olmadığı kadar yakın!Haberi Görüntüle

NATO-Ukrayna Kurulu Buluşması açıklamalarda bulunan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “Barışçıl politik bir yol için çok çalışıyoruz. Barışçıl bir çözüme giden yolu bulmak için Rusya ile beraber çalışmaya devam etmeye hazırız. Aynı zamanda Rusya'nın bir defa daha işbirliği yerine yüzleşmeyi, silahlı bir müdahaleyi seçmesine hazırlıklı olmamız gerekiyor. Bu sebeple Rusya'ya birlik olduğumuzu, Ukrayna'ya karşı bir defa daha askeri efor kullanmaları gidişatında ağır kıymetleri, ekonomik, politik kıymetleri olacağına dair çok net bir ileti de vermemiz gerekiyor” dedi.

ABD ve Rusya arasındaki kritik görüşme Cenevrede başladı

“RUSYA İLE PAZARLIK YAPMAK HER ZAMAN OLASI”

Stoltenberg, Rusya ile yapılacak görüşmelere iyi hedefle gidileceğinin altını çizerek, “Bence şu anda Ukrayna'da ve etrafında Rus askeri yığınağıyla beraber gördüklerimiz, NATO'nun Rusya'ya yaklaşımının uygunluğunu ve önemini gösteriyor. Elbette korunmada güçlü bir caydırıcılığa lüzumumuz var ama bunu anlamlı bir diyalogla birleştirmeniz gerekiyor. Şimdi yaptığımız bütün olarak bu. Rusya ile oturuyoruz, onlarla burada, Brüksel'de buluşuyoruz. Bunlar, silahlı bir çatışmayı önlemek için politik bir çözüme sahip olduğumuzdan emin olmaya çalışmak için ehemmiyetli mücadelelerdir. Bu sebeple, bu görüşmelere iyi hedefle, hitap etmeye ve Rusya'nın evhamlarını dinlemeye hazır olarak gidiyoruz. Rusya ile daha evvel görüştüm, Rusya ile her zaman uyuşma yapılabilir” dedi.