ABD'de aşı skandalına imza atmıştı... Cezası belli oldu!

ABD'de aşı skandalına imza atmıştı... Cezası belli oldu!

Geçtiğimiz ocak ayında Wisconsin eyaletinde Kovid-19 aşılarına baltalama tertip eden ve suratlarca doz aşının hasar görmesine neden olan eczacı Steven R. Brandenburg kabahatini itiraf ederek…

Amerika Birleşik Devletleri’nin Wisconsin eyaletinde koronavirüs aşı dozlarını sabote etmek kabahatiyle hapsedilen eczacı Stephen Brandenburg " Aşının tehlikesiz olmadığına inandığım için şişeleri bozdum" diyerek kabahatini itiraf etmişti. Geçen ocak ayında ortaya çıkan skandal sonrası yaptığı açıklamalarla gündeme bomba gibi düşen aşı baltalamacısı eczacının aldığı mapus cezası muhakkak oldu.

46 yaşındaki eczacı Steven R. Brandenburg, Wisconsin'de görev yaptığı sağlık kurumunda suratlarca doz Moderna kovid-19 aşısının öğrenerek ve isteyerek bozulmasına neden olduğu için hapsedilmiş, yapılan sorguda her şeyi itiraf ederek kabahatli olduğunu kabul etmişti.

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı2ndan yapılan açıklamaya göre Steven R. Brandenburg, çalıştığı sağlık kurumunda muhakkak bir sıcaklık derecesinde saklanması gereken 500 dozdan fazla koronavirüs aşısını buzdolabından maksatlı olarak çıkararak bozulmasına neden olduğu için 3 sene mapus cezasına çarptırıldı.

Aşı baltalamacısı adam aynı zamanda çalıştığı sağlık kurumunu hasara uğratmaktan da kabahatli bulundu ve 83 bin 800 dolar ödemeye de mahkum edildi.ABDde aşı skandalına imza atmıştı... Cezası belli olduAmerika Birleşik Devletleri'de aşılama kampanyasının başlamasından beri 124 milyon dozdan fazla Moderna aşısı yapıldı. İki doz halinde uygulanan ve mRNA teknolojisiyle üretilen Moderna aşısının semptomatik kovid'e karşı yüzde 90, hastalığın ağır geçirilmesine karşı ise surata 95 tesirli olduğu öğreniliyor.

NE YAŞANMIŞTI?

Wisconsin eyaleti Grafton Polis Departmanı, Stephen Brandenburg’un nezaretine alınmasına ait açıklamalarda bulundu. Amerika Birleşik Devletleri medyasında yer alan habere göre, eczacı Stephen Brandenburg’un, 'tehlikesiz olmadığına inandığı' bahanesiyle aşı şişelerini bozduğunu ve Kovid-19 aşısının insanların Deoksirübo Nükleik Asit’sını değiştirdiğine işaret eden hiçbir delilin olmadığı ifade edildi.

ABDde aşı skandalına imza atmıştı... Cezası belli oldu

SABOTAJCI ECZACI KABAHATİNİ İTİRAF ETTİ

Brandenburg'un Ozaukee İlçe Bölge Savcısı Adam Gerol’a Zoom üzerinden yapılan mahkeme sırasında itiraflarda bulunduğu ifade edildi. Grafton polisi, Brandenburg’un, 24-25 Aralık tarihlerinde şişeleri Advocate Aurora Hastanesi’nde bulunan Kovid-19 aşılarına baltalama tertip ettiği, aşıları soğutulmuş ambardan ‘maksatlı olarak’ çıkardığını ve onları bozulması için dışarıda vazgeçtiğini itiraf ettiğini belirtti.ABDde aşı skandalına imza atmıştı... Cezası belli oldu

SURATLARCA DOZ AŞI HASAR GÖRMÜŞTÜ

Wisconsin eyaletinde bir sağlık kurumu eczacısının, 500 dozdan fazla koronavirüs aşısını buzdolabından maksatlı olarak kaldırarak sabote ettiği kuşkusuyla hapsedildiğini söylenmişti. Sağlık Kurumu yetkilileri, 26 Aralık'ta yanlış yerleştirilmiş şişeler keşfedildikten sonra ilk başta bunun maksatsız bir kusur olduğunu düşündüklerini söylemiş, ancak mevzuyla alakalı daha fazla tahlil yapılmasının ardından geçtiğimiz perşembe günü aşının buzdolabından maksatlı olarak çıkarıldığını kabul etmişti.