ABD'de can kaybı yarım milyonu aştı

ABD'de can kaybı yarım milyonu aştı

Koronavirüs salgınının yol açtığı can kaybı, ABD’de 500 bin eşiğini geçti. Kurbanlar için Beyaz Saray’da anma töreni düzenleyen ABD Başkanı Joe Biden, “Bu zalim kaderi kabullenemeyiz. Birlikte…

Dünyada en fazla koronavirüs olayı ve can kaybı yaşanan ülke olan AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de psikolojik bir eşik daha aşıldı. Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre, ülkede COVID-19’dan hayatını kaybedenlerin sayısı 513 bin 985 oldu. Bu sayı, İkinci Dünya (405 bin), Kore (36 bin) ve Vietnam (58 bin) savaşlarında can veren Amerikalıların toplamına hemen hemen eşit.

‘BUNU KABULLENEMEYİZ’

Washington’daki Milli Katedral’in çanı 500 bin can kaybını temsilen 500 defa çalındı. İşlem yarım saatten uzun sürdü. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Joe Biden, eşi First Lady Jill Biden, Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve eşi Doug Emhoff ile beraber Beyaz Saray’ın salgında yaşamını yitirenleri anmak için mumların yerleştirildiği merdivenlerinin önünde bir dakikalık saygı duruşunda bulundu ve Amerikan halkını da bir dakika suskunluğa çağrı etti.

Başkan Biden, savaşlardan daha fazla can kaybı verdiklerini belirterek bunu “büyük keder verici” olarak niteledi. Joe Biden şunları söyledi: “Ülke olarak böylesine acımasız bir yazgısı kabullenemeyiz. Salgınla uzun müddet savaşırken acıya karşı duyarsız hale gelmemeliyiz. Dezenformasyon siyasetini, aileleri, toplulukları ve ülkeyi bölmeyi bir kenara bırakmalıyız. Bununla tek bir halk olarak, Amerika olarak beraber savaşmalıyız.” Başkan Biden ayrı olarak federal binalardaki ve askeri tesislerdeki tüm bayrakların yarıya indirilmesi direktifini verdi.

DÜŞÜŞ EĞİLİMİ SÜRÜYOR

Diğer taraftan, 8 Ocak’ta 308 bin 13 olarak kaydedilen AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de günlük koronavirüs olay sayısı o tarihten bu yana düzenli olarak düşüyor. Günlük olay sayısı son iki gündür 50 binler civarında izliyor. Ülkede ayrı olarak, şu ana kadar 64 milyon dozdan fazla COVID-19 aşısı yapıldı.