ABD'de dikkat çeken koronavirüs gelişmesi! Salgının başlarından beri en düşük seviyede

ABD'de dikkat çeken koronavirüs gelişmesi! Salgının başlarından beri en düşük seviyede

Amerika Birleşik Devletleri’de günlük vasati yeni tip koronavirüs Kovid-19 olay ve ölü rakamlarının Mart 2020’den bu yana en düşük seviyeye gerilediği belirtildi.

Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Tedbire ve Hakimiyet Merkezleri CDC Direktörü Rochelle Walensky, Beyaz Saray’daki günlük basın buluşmasında, Kovid-19’la alakalı aktüel bilgileri değerlendirdi.

Valensky, “Son bir haftanın vasati günlük olay rakamı 15 bin 600 oldu. Bu, bir evvelki haftaya göre yüzde 30 düşüş, daha da ehemmiyetlisi ocaktan bu yana Kovid-19 hadiselerinde yüzde 94 eksilme anlamına geliyor.” diye konuştu.

Olay rakamının yanı gizeme günlük vasati can kaybının da 363’e düştüğüne işaret eden Valensky, CDC kayıtlarına göre olay ve ölü rakamının Mart 2020’den bu yana en düşük seviyeye gerilediğini kaydoldu.

Valensky, salgına karşı gösterilen zaferde Kovid-19 aşılarının ehemmiyetini vurgulayarak, son bilgilerin salgına karşı yürütülen savaşta cesaret ve moral verici olduğunu söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden da dün Beyaz Saray’daki basın buluşmasında, ülkenin bağımsızlık günü olan 4 Temmuz'a kadar erişkinlerin yüzde 70'inin Kovid-19 aşısı olması için 1 aylık seferberlik başlattıklarını duyurmuştu.

Ülkede Kovid-19 aşılama istatistiklerini takip eden CDC’ye göre, şu ana kadar 168 milyondan fazla şahsa ilk doz, 136 milyonu aşkın bireye de ikinci doz Kovid-19 aşısı yapıldı.

Amerikan Johns Hopkins Üniversitesinin derlediği bilgilere göre, Amerika Birleşik Devletlerinde Kovid-19 hadiseleri 33 milyon 308 bini geçerken, ölü rakamı da 596 bine yanaşmış bulunuyor.