ABD'de domuzdan insana ilk kalp nakli

ABD'de domuzdan insana ilk kalp nakli

Amerika Birleşik Devletlerinin Maryland eyaletindeki bir sağlık kurumunda, can vermek üzere olan 57 yaşındaki kalp hastasına son deva olarak domuz kalbi nakledildi. Dünyada böylesi bir operasyonun ilk

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi'nde görevli hekimler, alınan özel izin sonrası Cuma günü yapılan operasyonun 7 saat sürdüğünü, David Bennett isimli hastanın sağlık gidişatının iyi olduğunu duyurdu.

David Bennett'ın operasyondan dün, "Ya can verecektim ya da bu operasyonu olacaktım. Operasyonun karanlıkta bir atış olduğunu öğreniyorum ama bu aynı zamanda benim son bahtım" dediği aktarıldı.

Ölümcül bir kalp hastalığına tutulan ve bir yarıyıl yaşamından umut kesilen Bennett, operasyon evveli altı hafta süresince hasta yatağında özel bir makinaya bağlanmıştı.

Bennett'ın operasyon sonrası uzun vadede mesele yaşayıp yaşamayacağı ise hala öğrenilmiyor.

ABDde domuzdan insana ilk kalp nakli

GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ DOMUZ

Kalbi Bennett'a nakledilen domuzun, genetiğinin değiştirildiği açıklandı. Böylece domuzun kalbinin, yalanlanmadan insan bedeninde işlev göreöğrenmesi sağlandı.

Genetiği değiştirilmiş hayvanların bu biçimde kullanılmasının, nakillerdeki uzuv kasvetinin aşılmasına destekçi olması umuluyor. Amerika Birleşik Devletlerinde her gün, uzuv nakli için bekleyen 17 hasta yaşamını kaybediyor.

OrganDonor.gov sitesine göre, ülkede 100 binden fazla birey uzuv nakli bekliyor.

Eylül ayında New York'ta analistler, domuzların hayvandan insana nakiller için umut vadedebileceğini iddia ederek bir deney yapmıştı.

Deneyde, bir domuzun böbreği, beyin vefatı hakikatleşmiş bir insanın bedenine yerleştirilmiş ve böbreğin bedende çalışmaya başladığı açıklanmıştı.